Intermarché znalazło sposób na obejście zakazu handlu w niedzielę. W jednym ze sklepów otworzono klub czytelniczy

7 lutego 2022

Od 1 lutego w życie weszły nowe przepisy uszczelniające ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Duże sieci sklepów szukają jednak sposobów, by obejść rozporządzenie. Jeden z supermarketów francuskiej sieci Intermarché zdecydował się na otwarcie klubu czytelniczego.

„Zapraszamy do #InterPoCzytelni w każdą niedzielę od 9:00 do 19:00. Jesteśmy klubem czytelnika, w którym możesz przeczytać, wypożyczyć i kupić książkę. Wspierajmy kulturę!” – pisze na swoim profilu na Facebooku sklep Intermarché w Lipnie. „U nas połączysz przyjemne z pożytecznym! Przeczytasz książkę i zrobisz zakupy” – dodano w innym poście, umieszczając krótki klip reklamujący klub czytelniczy.

📖 InterPoCzytelnia czynna w KAŻDĄ niedzielę!

✅ U nas połączysz przyjemne z pożytecznym! Przeczytasz książkę i zrobisz zakupy 📚😉

Jesteśmy otwarci w KAŻDĄ niedzielę od 9:00 do 19:00 🕒
📍 ul. Wojska Polskiego 16, Lipno

Opublikowany przez Intermarche Lipno Sobota, 5 lutego 2022

 
Oczywiście w każdym z postów podkreślono graficznie lub tekstowo możliwość kupienia nie tylko książki, ale też innych towarów dostępnych standardowo w sklepie. Jest to bowiem kreatywny sposób kierownictwa supermarketu na obejście zakazu handlu w niedzielę.

Do tej pory supermarkety otwierały się w niedzielę pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Nowe przepisy obowiązujące od 1 lutego uszczelniły m.in. ten wyjątek, dodając zapis, który mówił, że chodzi o placówki, w których świadczenie usług pocztowych jest przeważającą działalnością.

Podpunkt 10. w art. 6 ust. 1 nowej ustawy podaje jednak, że nieobjęte zakazem handlu w niedzielę i święta są placówki handlowe „w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Tego typu zapisy miały chronić na przykład sklepiki działające w bibliotekach uczelnianych czy muzeach. Zapis jest jednak ogólny, więc Intermarché dodało do swojego sklepu klub czytelniczy.

To oczywiście nie jest jedyna kreatywna próba obejścia nowych przepisów. Przykładowo w Cieszynie przy jednym z marketów spożywczych powstał dworzec autobusowy i poczekalnia czynna siedem dni w tygodniu. Właściciele zdecydowali się na taki krok, wykorzystując fakt, że pod sklepem znajduje się przystanek, z którego odjeżdża miejski autobus.

Zabiegi sklepów spotykają się ze skrajnymi reakcjami. A co wy sądzicie o tego typu pomysłach?

[am]
fot. zdjęcie ilustracyjne sklepu: Grupa Muszkieterów/YouTube

Tematy: , ,

Kategoria: newsy