banner ad

Instytut Książki rozdaje przedszkolakom czytelnicze wyprawki. Gdzie odebrać darmową książkę?

12 września 2019


Instytut Książki propaguje literaturę wśród najmłodszych. W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) może odebrać czytelniczą wyprawkę. Wystarczy, że uda się wraz z rodzicem do jednej z bibliotek biorących udział w akcji.

W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na przedszkolaków 300 tysięcy wyprawek czytelniczych. W każdej znajduje się wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb dziecka w wieku 3-6 lat i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece mały czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Lista bibliotek, w których rodzice wraz z przedszkolakami mogą odebrać wyprawkę, dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu „Mała książka – wielki człowiek” prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano w ten sposób około 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach w całej Polsce na młodych czytelników czekają kolejne książki – przeznaczone dla przedszkolaków.

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jak powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece w Brzezinach, program ma charakter kompleksowy. Skoordynowane, wieloletnie działania są niezbędne, by w obszarze czytelnictwa w Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe.

„Podstawowym walorem projektu jest jego wieloetapowość i stałe wsparcie rozwoju czytelniczego dziecka od narodzin, przez okres przedszkolny, aż do pierwszych lat edukacji szkolnej, kiedy to młody czytelnik trafia – możemy mieć nadzieję, że już na stałe – do kultury czytelniczej. Książeczki, dopasowane do danego etapu, świetnie zilustrowane, 'rosną’ wraz z małym czytelnikiem i pomagają mu nie tylko rozwijać kompetencje czytelnicze, ale i zapoznawać się kolejno z najważniejszymi środowiskami i przestrzeniami książki: domem, biblioteką i szkołą” – skomentował minister kultury. „Badania zarówno rodzime, prowadzone przez Bibliotekę Narodową, jak i światowe, od lat wskazują jednoznacznie: czytający rodzice to czytające dzieci” – dodał. Jesienią akcja promowana będzie kampanią telewizyjną oraz radiową, a także w internecie i mediach społecznościowych z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego.

[am]
źródło: MKiDN, PAP

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy