banner ad

Infografika: ile czasu poświęcamy na czytanie?

4 lipca 2013

ile czasu czytasz - infografika
„Russia Beyond the Headlines” opublikowało infografikę (kliknij w obrazek, żeby powiększyć), na której zebrano dane z 30 krajów, gdzie czytelnicy spędzają średnio najwięcej czasu w tygodniu na czytanie. Polska znajduje się na trzynastym miejscu, wyprzedzając m.in. Niemcy, Kanadę, USA i Japonię.

Chociaż dane pochodzą z 2005 roku i zarówno na świecie jak i w Polsce sporo od tego czasu pod względem czytelnictwa się zmieniło (najczęściej na niekorzyść), to jednak infografika daje możliwość porównania i niesie odrobinę pocieszenia, że w kontekście globalnym nie wypadamy wcale tak najgorzej.

Infografikę uzupełniono o preferencje czytelnicze Rosjan z 2011 roku. Jak się okazuje, u naszych wschodnich sąsiadów dużym powodzeniem cieszy się literatura gatunkowa oraz narodowi klasycy. Chociaż Rosja zajmuje w zestawieniu dobre siódme miejsce, zauważalna w ostatnich latach tendencja spadkowa zmobilizowała tamtejszy rząd do podjęcia decyzji o przeznaczeniu na podupadającą branże książki równowartości ponad 100 milionów dolarów w ramach zapowiadanego na kilka lat programu „Kultura Rosji”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy