Idź do domu, czytaj książki. W Warszawie stanął wielki billboard z dobrą radą dla wszystkich mieszkańców

7 kwietnia 2020


W Warszawie stanął nośnik sugerujący mieszkańcom, aby, jeśli mogą, nie wychodzili z domu i czytali książki. Literatura pozwoli im przetrwać trudny czas kwarantanny. Grupa Wydawnicza Foksal zainicjowała akcję spontanicznie. „Wykupionego wcześniej nośnika nie dało się już odwołać, postanowiliśmy więc zrobić z niego dobry użytek” ? czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym na profilu Wydawnictwa W.A.B. na Facebooku.

Ze względu na epidemię koronawirusa, zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy 1 kwietnia z domu wychodzić można jedynie w sprawach niezbędnych, czyli na zakupy, do pracy i na spacer z psem. Zamknięta została większość terenów zieleni. W trosce o zdrowie mieszkańcy nie powinni korzystać także z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych miejsc rekreacyjnych. Nieczynne pozostają również wszystkie restauracje, kina, teatry i sklepy wielkopowierzchniowe. Za złamanie obowiązujących przepisów grożą wysokie grzywny.

Aby zachęcić tych mieszkańców, którzy zdecydowali się udać na spacer, bądź uprawiać sport na świeżym powietrzu, do powrotu do domu, przy wejściu do stacji metra „Wierzbno” w Warszawie stanął wielki billboard z napisem „(Jeśli możesz) Idź do domu. Czytaj książki”. Organizatorem akcji jest Grupa Wydawnicza Foksal, w skład której wchodzą m.in. Wydawnictwo W.A.B, Wilga czy Fox Games. Stację Wierzbno na co dzień mijało tysiące ludzi w drodze do biurowców na ulicy Domaniewskiej. Dzisiaj trafiają tam głównie ci, które nie mają możliwości pozostać w domu albo z różnych względów postanowili złamać przepisy. Szczególnie do tych drugich postanowiono się zwrócić z apelem.

„Tych, którzy mogą zostać w domu, zachęcamy do spędzenia czasu z książką” ? mówi Krzysztof Leśniewski, prezes Grupy Wydawniczej Foksal. „Literatura może ułatwić przetrwanie domowej kwarantanny, pomagając oderwać się nieco od trudnej rzeczywistości, czy lepiej ją zrozumieć. Dzięki naszym książkom i grom planszowym wytchnienie może znaleźć cała rodzina” ? dodaje.

Badania pokazują, że na całym świecie ze względu na kwarantannę coraz więcej osób sięga po książki. Wydawnictwa W.A.B. i Wilga przygotowały szereg aktywności na czas kwarantanny dla swoich czytelniczek i czytelników. Już w tym tygodniu startuje #InternetowyKlubCzytelniczy: na pierwszych dwóch spotkaniach będzie można porozmawiać o „Normalnych Ludziach” Sally Rooney i „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery. Wydawnictwo Wilga na bieżąco udostępnia gotowe do wydrukowania materiały dla dzieci, organizuje również czytanie książek online w wykonaniu autorek i autorów oraz redaktorek wydawnictwa. Na Instagramie uruchomiono także cykl „Pierwszych 5 tysięcy znaków bez spacji”, w którym pisarki i pisarze czytają pierwsze zdania swoich książek. A sieć Empik, właściciel Grup Wydawniczej Foksal, udostępnił tysiące ebooków i audiobooków zupełnie za darmo przez 60 dni w aplikacji Empik Go w ramach Empik Premium.

[edm]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy