Ian Rankin przekazał swoje archiwum Szkockiej Bibliotece Narodowej

24 maja 2019


Jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów na Wyspach Brytyjskich, Ian Rankin, przekazał swoje archiwum literackie Szkockiej Bibliotece Narodowej, czyli instytucji, w której jego kariera pisarska się zaczęła.

Archiwum datowane na lata 1972?2018 zajmuje 50 pudeł. Sam Rankin określa je jako „całkiem kompletne życie autora, styl późnodwudziestowieczny”. W zbiorach znalazły się manuskrypty powieści autora wraz z odręcznymi adnotacjami i notatkami, a także korespondencja z takimi gwiazdami literatury, jak J.K. Rowling, Iain Banks czy Val McDermid.

„Praktycznie nic sobie nie zostawiłem. Niektóre z tych rzeczy są zawstydzające, jak moja wczesna poezja ? jest tam broszurka, którą zrobiłem, gdy byłem studentem, wykonałem ją ręcznie, wpisałem wiersze i zszyłem kartki razem” ? skomentował pisarz. „Możecie też zobaczyć, jak mało zarabiałem, kiedy zaczynałem, co moim zdaniem może być bardzo pocieszające dla młodych pisarzy. Dowiedzą się, że za pierwszą opublikowaną powieść otrzymałem 200 funtów i kupiłem sobie za to elektryczną maszynę do pisania” ? dodał Rankin.

Manuskrypt jednego z kryminałów Iana Rankina.

Pisarz przyznał, że przekazanie archiwum Szkockiej Bibliotece Narodowej było najodpowiedniejszym posunięciem. To właśnie w murach tej książnicy zbierał materiały do swojego doktoratu poświęconego pisarce Muriel Spark (którego ostatecznie nie ukończył), tam również częściowo powstały jego pierwsze książki. Bibliotekę często odwiedzał też główny bohater powieści Rankina, inspektor John Rebus, próbując rozwiązać sprawy kryminalne.

„Pamiętam, że w pierwszym tygodniu studiów podyplomowych odbyliśmy wycieczkę po Szkockiej Bibliotece Narodowej, wliczając zejście na poziom piwnic. Te sklepione podziemne korytarze pojawią się ponownie w kulminacyjnych scenach mojej pierwszej powieści z Rebusem. Od tamtej pory biblioteka ta była niczym przyjaciel, więc wydawało się czymś właściwym ? a przy tym ekscytującym i zaszczytnym ? że moje archiwum właśnie tam powinno znaleźć stały dom” ? powiedział Rankin.

Biblioteka podziękowała autorowi i ogłosiła, że zatrudni kuratora archiwum do skatalogowania i promowania zbiorów. Zapewniono też, że materiały po opracowaniu będą powszechnie dostępne.

[am]
źródło: National Library of Scotland, Sunday Post

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy