Ian McEwan, Lionel Shriver, Rachel Rooney i inne znane osobistości podpisały się pod listem otwartym w obronie J.K. Rowling

28 września 2020

58 osób ze świata kultury, w tym Ian McEwan, Lionel Shriver czy Rachel Rooney, podpisało się pod listem otwartym w obronie J.K. Rowling. Autorzy listu uważają, że w mediach społecznościowych rozpętała się „kampania nienawiści” przeciwko pisarce i że należy temu położyć kres.

W opublikowanym na łamach „The Sunday Times” liście pisarze, dziennikarze i aktorzy (wśród nich, oprócz wymienionych wyżej, znajdują się również Susan Hill, Tom Stoppard, Aminatta Forna, Amanda Craig, Sam Leith, Nick Cohen, Alexander Armstrong czy Griff Rhys Jones) opowiedzieli się po stronie Rowling, wskazując, że stała się ofiarą „podstępnego, autorytarnego i mizoginistycznego” trendu w mediach społecznościowych, chociaż zawsze prezentowała się jako osoba „pełna współczucia i godności”.

Autorzy listu zwrócili uwagę na popularny hashtag #RIPJKRowling, podkreślając, że jest „przerażający” i stanowi „najnowszy przykład mowy nienawiści skierowanej w stronę Rowling i innych kobiet, na którą pozwalają i którą wspierają Twitter i inne platformy społecznościowe”.

„Podpisujemy ten apel w nadziei, że im więcej osób sprzeciwi się atakowaniu kobiet w sieci, tym mniej będzie to akceptowane i wykorzystywane dla własnego zysku. Życzymy J.K. Rowling wszystkiego najlepszego i solidaryzujemy się z nią” – czytamy w liście.

Kontrowersje wokół J.K. Rowling trwają już od kilku miesięcy. Wypowiedzi pisarki dotyczące płci zostały uznane przez część środowiska LGBT+ za transfobiczne i uwłaczające. Sprawa nasiliła się na nowo w momencie ukazania się w Wielkiej Brytanii najnowszej książki pisarki z serii o Cormoranie Strike’u. Jak się okazało, w „Troubled Blood” jedną z osób podejrzanych w śledztwie, które prowadzi bohater, jest odsiadujący wyrok więzienia seryjny morderca, który dla wzbudzenia zaufania ofiar przebierał się w kobiece ubrania.

Afera nie wpłynęła negatywnie na rynkowe powodzenie kryminału. „Troubled Blood” sprzedaje się znakomicie, w pierwszym tygodniu po premierze w Wielkiej Brytanii wykupiono ponad 64 tysiące egzemplarzy, a jeśli uwzględnić wszystkie formaty (czyli również ebooki i audiobooki), to liczba ta przekracza 147 tysięcy. Powieść uplasowała się na szczycie listy pięćdziesięciu najpopularniejszych książek w Wielkiej Brytanii i już pierwszego dnia po premierze przebiła pułap sprzedaży osiągnięty przez poprzedni tom w ciągu tygodnia.

Poniżej zamieszczamy nazwiska wszystkich sygnatariuszy listu w obronie J.K. Rowling:

[kch]
źródło: Daily Mail, The Bookseller

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy