banner ad

„I nie było już nikogo” ulubioną powieścią Agathy Christie według czytelników

2 września 2015

i-nie-bylo-juz-nikogo-ulubiona-1
Wydany w 1939 roku pod tytułem „Dziesięciu małych Murzynków” (później przemianowanym na „I nie było już nikogo”) kryminał zdobył pierwsze miejsce w ogólnoświatowym plebiscycie na ulubioną powieść Agathy Christie.

Mathew Prichard, wnuk i spadkobierca Agathy Christie, nie wydawał się zaskoczony wynikiem. „To chyba książka, z której moja babcia była najbardziej dumna. Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby nie wygrała. To szczególnie godny zwycięzca” ? powiedział.

„I nie było już nikogo” to nie tylko najlepiej sprzedająca się powieść brytyjskiej królowej kryminału (rozeszła się w nakładzie 100 milionów egzemplarzy), ale też najtrudniejsza, zdaniem samej autorki, jaką przyszło jej napisać. Jest to opowieść o dziesięciu osobach, które zostają zaproszone przez tajemniczego pana Owena do jego domu na odciętej od świata wyspie. Tam dowiadują się, że nie zostali wybrani bez powodu. Wszyscy mają na sumieniu zbrodnie, których nie udało się udowodnić. Gdy ginie dwoje z nich, goście zaczynają zdawać sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest robotą zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość, ale okazuje się, że nikt nie ma alibi. Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która wywieszona jest w ich pokojach.

W plebiscycie organizowanym z okazji obchodzonej w tym roku 125. rocznicy urodzin pisarki wzięło udział ponad 15 tysięcy ludzi z ponad 100 krajów z całego świata. „I nie było już nikogo” zdobyło najwięcej głosów, bo aż 21%. Na drugim miejscu znalazło się „Morderstwo w Orient Expressie” (16% głosów), trzecie zaś należy do „Zabójstwa Rogera Ackroyda” (8%).

Najbardziej aktywną grupą wśród głosujących byli ludzie między 25 a 34 rokiem życia (stanowili 24% wszystkich uczestników plebiscytu), najmniej głosów oddały osoby powyżej 65 lat (13%) i pełnoletni poniżej 25 lat (14%). Najwięcej głosów spłynęło ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale bardzo dobrze wypadła również Polska. Dzięki czytelnikom Agathy Christie z naszego kraju zajęliśmy szóste miejsce, wyprzedzając m.in. Francję, Australię i Niemcy.

„I nie było już nikogo” doczekało się licznych adaptacji filmowych i scenicznych (scenariusz sztuki teatralnej napisała nawet sama Christie). Na podstawie książki powstały również słuchowiska, gra komputerowa, planszowa i powieść graficzna. W tym roku stacja BBC One zamierza zaprezentować nam 3-odcinkowy mini-serial telewizyjny z Aidanem Turnerem i Charles Dance w rolach głównych.

i-nie-bylo-juz-nikogo-ulubiona-2

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy