Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla Henninga Mankella

19 maja 2014

Henning_Mankell_kaliber
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu postanowili przyznać w tym roku Nagrodę Honorową Wielkiego Kalibru szwedzkiemu pisarzowi Henningowi Mankellowi.

Henning Mankell jest jednym z najpopularniejszych autorów powieści kryminalnych na świecie. Nie dziwi więc, że w tym roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana wybitnym twórcom gatunku, trafi właśnie do niego. Niestety, ze względu na chorobę autor nie odbierze jej osobiście. Na początku tego roku Mankell ujawnił, że cierpi na raka w zaawansowanym stadium, z guzami na karku i w lewym płucu. W ostatnich miesiącach poddał się czterem sesjom intensywnej chemioterapii, które przyniosły pierwsze pomyślne rezultaty. Guz w lewym płucu przestał rosnąć, a być może nawet zredukował wielkość. Jest to jednak dopiero pierwsza faza leczenia. Mankell relacjonuje proces leczenia w artykułach publikowanych na łamach „Göteborgs-Posten” i „The Guardian”.

Henning Mankell to szwedzki dziennikarz, autor scenariuszy i sztuk teatralnych i reżyser. A przede wszystkim: autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Największą popularność poza Szwecją przyniósł mu cykl powieści kryminalnych publikowanych od 1991 do 2013 roku. Jego głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander, a akcja toczy się w Ystad. W swoich powieściach Mankell porusza problemy nękające współczesne społeczeństwa, takie jak: appartheid, mafia, imigracja, cyberterroryzm, zagrożenia globalizacji i międzynarodowego biznesu.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 27 maja – 1 czerwca 2014 roku we Wrocławiu. Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie: http://festiwal.portalkryminalny.pl/.

fot. Dr. Jost Hindersmann/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy