banner ad

Herkules Poirot zmartwychwstanie na kartach nowej powieści

5 września 2013

Poirot powraca
Spadkobiercy Agathy Christie zgodzili się na przywrócenie do życia jednego z najsłynniejszych detektywów w historii kryminału.

Dziennik „The Guardian” donosi, że blisko czterdzieści lat po śmierci z ręki swojej twórczyni na kartach powieści „Kurtyna” Herkules Poirot, Belg, snob, drugi Sherlock Holmes, znów będzie rozwiązywał zagadkowe morderstwa w pociągach ekspresowych. Wnuk pisarki, Matthew Prichard, zgodził się na pisanie i publikację nowych powieści ze słynnym detektywem. Prichard przyznał w rozmowie z „Guardianem”, że początkowo jego nastawienie do pomysłu było negatywne. Przekonał go argument, że dzięki temu zwiększy się zainteresowanie 33 powieściami napisanymi przez jego słynną babcię.

Za napisanie pierwszej z książek odpowiedzialna będzie dobrze znana polskim czytelnikom autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych Sophie Hannah. Jej 100-stronicowe szczegółowe streszczenie zostało zaakceptowane przez wydawców i spadkobierców Agathy Christie.

„Agatha Christie to największa pisarka kryminałów wszech czasów i jest to dla mnie wielki, wielki zaszczyt” – oświadczyła Hannah, przyznając, że zdaje sobie sprawę z wagi zadania, jakie przed nią stoi. „Jestem pełna nadziei, że fakt, iż budzę się każdego dnia, wiedząc, że mam tę niezwykle ważną misję do wypełnienia, uczyni ze mnie lepszą pisarkę”.

Powieść ma ukazać się we wrześniu 2014. Niewiele wiadomo o jej fabule. Akcja ma być osadzona w późnych latach dwudziestych, między „Tajemnicą Niebieskiego Pociągu” a „Samotnym domem”. Zabraknie w niej najlepszego przyjaciela i odpowiednika doktora Watsona dla Holmesa, czyli Arthura Hastingsa.

Hannah liczy, że zjedna sobie radykalnych fanów Christie i obiecuje nie odstępować od kanonu. „Uważam, że to wspaniałe, iż ukochane fikcyjne postacie nie muszą umierać” – powiedziała.

Na zdjęciu załączonym do newsa aktor David Suchet wcielający się w rolę Herkulesa Poirot w 70 filmach na podstawie powieści i opowiadań Christie.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy