banner ad

Heritage sprzedał komiksy za 4,39 miliona dolarów

4 marca 2013


Dom aukcyjny Heritage Auctions sprzedał, podczas dwudniowej licytacji zorganizowanej pod koniec lutego w posiadłości Fletcher-Sinclair, komiksy oraz oryginalne plansze za ponad 4,39 miliona dolarów.

Najwyższą cenę osiągnął egzemplarz jednego z najbardziej poszukiwanych, a co za tym idzie – najdroższych komiksów na świecie, czyli Detective Comics #27, w którym po raz pierwszy pojawił się Batman. Egzemplarz, którego stan wyceniono zaledwie na 6.5 osiągnął cenę 567 625 dolarów.

„To jest trzeci najlepszy wynik dla komiksu, jaki Heritage kiedykolwiek widziało” – powiedział Steve Borock z Heritage Auctions. „To pokazuje, że komiksy są teraz rynkiem, na którym może pojawić się wzrost wartości w krótkim czasie. Ta kopia Detective Comics #27 przyniosła o 45 tysięcy dolarów więcej niż inny egzemplarz w tym samym stanie, jaki sprzedaliśmy przed rokiem.”

Drugą gwiazdą aukcji okazała się oryginalna okładka komiksu The Amazing Spider-Man #121 autorstwa Johna Romity seniora. Czarno-biały rysunek zdobiący historyczny zeszyt, w którym umarła Gwen Stacy, pierwsza prawdziwa miłość Człowieka Pająka, sprzedano za 286 800 dolarów.

„To najlepszy egzemplarz sztuki komiksowej z lat 70., jaki kiedykolwiek mieliśmy na aukcji, i osiągnięta cena to odzwierciedliła” – powiedział Barry Sandoval z Heritage. „Jest to także numer cztery na naszej liście cen wszech czasów, osiągniętych w Heritage za egzemplarz sztuki komiksowej.”

Jednym z dzieł cieszących się największym zainteresowaniem okazała się okładka wykonana przez Dave’a Gibbonsa do pierwszego zeszytu Strażników. Osiągnęła ona cenę 155 350 dolarów.

„Wielu agentów dzwoniło do Heritage, kiedy ten egzemplarz pojawił się na aukcji, i było wiele licytowania w tą i z powrotem przed ostateczną sprzedażą” – powiedział Todd Hignite z Heritage Auctions. „Najlepszą informacją ze wszystkich jest ta, że nadal mamy dziewięć innych okładek ze Strażników do sprzedania w 2013 roku.”

Wśród innych wartościowych aukcji warto wymienić również:

Bill Watterson ?Calvin i Hobbes? – strip gazetowy datowany na 11.03.1986 roku sprzedany za 65 725 dolarów.

Brian Bolland ?Batman: Zabójczy żart? – oryginalna plansza ze strony 38 komiksu sprzedana za 47 800 dolarów

Batman #1 z 1940 roku, którego stopień gradacji oceniono na 3.5, sprzedany za 50 788 dolarów.

Bernard Baily ?Weird Mysteries #4? – oryginalna okładka zdobiąca czwarty numer dziwacznego komiksu grozy wydanego z 1953 roku przez mało znanego wydawcę. Zainteresowanie kolekcjonerów było ogromne ? okładka osiągnęła sumę 33 460 dolarów.

Heritage Auctions to trzeci co do wielkości dom aukcyjny na świecie z roczną sprzedażą na poziomie ponad 800 milionów dolarów. Z usług firmy korzystał m.in. Nicolas Cage, sprzedając w 2002 roku część swojej legendarnej kolekcji komiksów.


Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy