„Heksy” trafią do Stanów Zjednoczonych. Prawa do powieści Agnieszki Szpili sprzedane

22 grudnia 2022

Powieść „Heksy” Agnieszki Szpili ukaże się w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje Wydawnictwo W.A.B., prawa do książki nabyła oficyna Pantheon, imprint grupy Knopf/Doubleday, wchodzącej w skład Penguin Random House.

Sprzedaż praw na rynek północnoamerykański odbyła się w rekordowo szybkim tempie tuż po targach książki we Frankfurcie. Za transakcję odpowiadał Piotr Wawrzeńczyk z agencji literackiej Book/lab wspólnie z Szilvią Molnar oraz Christopherem Combemale’em z czołowej nowojorskiej agencji Sterling Lord Literistic.

„Jak tylko nawiązaliśmy współpracę z Agnieszką Szpilą, spodziewałem się, że ze względu na wyjątkowy potencjał intertekstualny 'Heksów’ oraz obecne trendy na rynku, będzie to szalenie ekscytujące wyzwanie w skali globalnej” – powiedział Piotr Wawrzeńczyk z Book/lab. „Cytując za Szpilą, 'wyprowadziliśmy ją z zaborów’ i coś w tym jest, ponieważ wciąż wiele jest do nadrobienia, jeśli idzie o reprezentowanie autorów i autorek w Polsce. Zagraniczni recenzenci zestawiają 'Heksy’ z 'Wegetarianką’ Hang Kang, 'Lapvoną’ Ottessy Moshfegh czy 'Nocną Suką’ Rachel Yoder. Jestem przekonany, że sprzedaż 'Heksów’ do czołowego wydawnictwa anglojęzycznego to dopiero początek wielkiej przygody, w której mamy z całym zespołem Book/labu satysfakcję uczestniczyć” – dodał.

„’Heksy’ Agnieszki Szpili wstrząsnęły moim pierwszym oddechem, ciałem i duszą, jakby rozdarły moją świadomość na dwie części: 'przed’ i 'po’ Szpili. Nic dziwnego, że ta książka porusza wyobraźnię redaktorów na całym świecie. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, które wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Bardzo się cieszę, że redaktorzy w USA podzielili to zdanie, i to w takim tempie” – oświadczył Christopher Combemale, agent w Sterling Lord Literistic.

W „Heksach” Anna Szajbel, szydząca z ekologów i katastrofy klimatycznej prezeska polskiego koncernu paliwowego, zostaje przyłapana na uprawianiu namiętnej miłości z drzewem w ekskluzywnej podwarszawskiej miejscowości. Traci przez to pracę i zostaje publicznie potępiona. Tragiczne zdarzenie prowadzi ją jednak do bardzo ważnego odkrycia – dowiaduje się o kłamstwie męża, które rujnowało jej życie przez wiele lat. Za poznanie prawdy płaci atakiem szaleństwa, a tym samym – dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości. Wskutek zaburzenia osobowości trafia do zarządzanego przez biskupów księstwa nyskiego i poznaje tam Mathilde Spalt, XVII-wieczną Ziemistą, wyznającą wiarę w Matkę Ziemię i zrodzoną z niej córkę, Starodziewicę. Mathilde wzorem swej babki żyje z innymi kobietami w lesie, wyrzekłszy się wszystkich mieszczańskich wygód i filisterskich wartości, a przede wszystkim patriarchalno-religijnego ładu. Kiedy Kościół postanawia wyciąć las, by wreszcie je stamtąd przegonić, wypowiadają mu walkę, na którą nie był gotowy.

„To tak rzadkie – zbyt rzadkie! – otrzymać powieść, która wydaje się całkowicie niezwykła, zaciekła w wizjach i stanowiąca oszałamiający i ważny wkład zarówno w międzynarodowy dyskurs, jak i toczącą się pilną globalną debatę. Od samego początku, po przeczytaniu propozycji wydawniczej, mieliśmy w Pantheonie wrażenie, że to może być właśnie to. Byliśmy zachwyceni, że książka spełniła pokładane w niej nadzieje. Olga Tokarczuk powiedziała, że 'Heksy’ to książka-torpeda. Nie mogę się doczekać pełnej erupcji jej mocy, by wstrząsnąć światem” – skomentowała Naomi Gibbs z wydawnictwa Pantheon, które opublikuje powieść na rynku amerykańskim.

Jak podkreśla Wydawnictwo W.A.B., „Heksy” to jeden z najgorętszych polskich tytułów sprzedawanych na rynki zagraniczne w 2022 roku. Oprócz praw anglojęzycznych w ciągu ostatnich miesięcy sprzedano również prawa do Brazylii (wyd. Todavia Livros), Francji (Notabilia, Les Editions Noir Sur Blanc), Litwy (Sofoklis) oraz Chorwacji (Fraktura). Trwają zaawansowane rozmowy na pozostałych kluczowych rynkach, a producenci z Hollywood wysyłają pierwsze zgłoszenia w sprawie adaptacji filmowo-telewizyjnej.

„’Heksy Agnieszki Szpili to powieść, którą zachwyca się świat i nic w tym dziwnego – jej pisarstwo niesie w sobie radykalne przesłanie, a jednocześnie stoi za nim wielki talent literacki. To nowy wyrazisty głos z Polski, którego inni naprawdę chcą słuchać” – powiedziała Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna Wydawnictwa W.A.B.

„Pisząc 'Heksy’, wiedziałam, że 'grzybnia’ z lasu, w którym rozgrywa się akcja powieści – Biskupiego Księstwa Nyskiego, w którym urządzano polowania na czarownice i przeprowadzano liczne procesy – rozprowadzi tę herstorię po całym świecie. Moim zadaniem, z jednej strony, jest przypominać – przywoływać epigenetyczną traumę kobiet, po to, by patriarchat kapcaniał i wiądł, by już nigdy nie zaznał erekcji, z drugiej zaś – przeprogramowywać mózgi czytelników na odczuwanie zupełnie nowej, bo ekoseksualnej przyjemności” – dodała Agnieszka Szpila.

Autorka powieści kontynuuje wieloletnią współpracę z Wydawnictwem W.A.B., z którym podpisała umowę na kolejną powieść oraz zbiór opowiadań. Jak podkreśla, to jedyna oficyna w Polsce, która nie boi się realizować jej wizji.

„Agnieszka Szpila to niezwykła, charyzmatyczna, unikalna pisarka. Jak się okazuje – nie tylko na polską, ale i światową skalę. Towarzyszenie autorce w jej twórczym rozwoju to dla nas źródło codziennej radości i dumy” – podsumował Maciej Marcisz, dyrektor promocji Wydawnictwa W.A.B.

[am]
fot. W.A.B.


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy