Haruki Murakami wydaje książkę, w której pokazuje i opisuje swoją kolekcję koszulek

11 marca 2021

Wielu czytelników Harukiego Murakamiego słyszało o jego kolekcji 10 tysięcy płyt winylowych i zamiłowaniu do biegania, ale nie wszyscy wiedzą, że japoński pisarz ma jeszcze jedną pasję: zbiera koszulki. Pod koniec 2021 roku na rynku anglojęzycznym ukaże się książka, w której autor „Kroniki ptaka nakręcacza” pokazuje i opisuje swoje ulubione T-shirty.

Znamy zawartość publikacji, ponieważ jeszcze w 2020 roku została ona wydana w Japonii. W 240-stronicowej książce zatytułowanej „Murakami T. The T-Shirts I Love” znajdują się zdjęcia ponad 100 ulubionych koszulek Murakamiego, z obszernej kolekcji, którą posiada. Wśród nich m.in. takie unikaty, jak T-shirt z koncertu Bruce’a Springsteena na Broadwayu, z koncertu The Beach Boys w Honolulu, a nawet koszulka, która zainspirowała pisarza do stworzenia opowiadania „Tony Takitani”. W zestawie nie brak też T-shirtów na zakończenie maratonu, jak i tych związanych z piwem.

Okładka japońskiego wydania książki.

Zdjęciom towarzyszą eseje poświęcone koszulkom, które pisarz publikował od sierpnia 2018 roku do stycznia 2020 roku w magazynie „Popeye”. Całość uzupełnia wywiad z Murakamim, który przeprowadził Kunichi Nomura. Tematu rozmowy nietrudno się domyślić.

Nie jest to jedyna aktywność pisarza na polu szeroko pojętej mody. Niedawno Murakami podjął współpracę z japońską firmą odzieżową Uniqlo, w ramach której w połowie marca do sprzedaży trafiła linia T-shirtów sygnowana jego nazwiskiem. Na koszulkach znalazły się motywy nawiązujące do książek i audycji radiowej bestsellerowego autora, m.in. koty, ptaki i płyty.

Przykładowe koszulki z linii Murakamiego wypuszczonej przez Uniqlo.

Przy okazji Murakami udzielił firmowemu magazynowi Uniqlo wywiadu, w którym opowiadał o swoich odzieżowych upodobaniach. „Staram się nosić zwykłe ubrania, im prostsze, tym lepsze. Dżinsy i T-shirt, bluza lub sweter. Ponieważ nie muszę pokazywać się w biurze, mogę założyć cokolwiek mi się podoba. Ale zawsze mam na sobie to samo. Nie jestem pewien, czy potrafię powiedzieć, dlaczego tak jest” – przyznaje.

Czytelników może zaciekawić anegdota, która ujawnia, po co Murakami zawsze nosi przy sobie zapasową parę długich spodni. „Latem zawsze noszę koszulkę, szorty i klapki. Pewnego razu zaproszono mnie do tradycyjnej restauracji w Ginzie, ale kiedy pokazałem się ubrany w ten sposób, host zatrzymał mnie przy drzwiach i powiedział: 'W szortach nie można wchodzić’. Zaskoczyło mnie to, bo przecież byłem gościem. Na szczęście zawsze na taką sytuację pakuję do torby parę spodni z długimi nogawkami, więc założyłem je na szorty i wszystko grało. Host nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył. Pomysł noszenia przy sobie zapasowych spodni podchwyciłem od pisarza Komimasy Tanaki. Na projekcje filmowe prawie zawsze udawał się w szortach, ale w salach kina było zimno. Więc kiedy tam docierał, zakładał długie spodnie, które miał w torbie. Pomyślałem, że to świetny pomysł i zacząłem robić tak samo” – opowiada Murakami.

Kolejne wzory koszulek sygnowanym nazwiskiem pisarza, które sprzedaje Uniqlo.

Ostatnie aktywności publiczne pisarza mogą zdziwić tych, którzy pamiętają go jako osobę chroniącą swoją prywatność. Tymczasem stosunkowo niedawno wydał książkę, w której ujawnił sekrety swojego warsztatu pisarskiego, odpowiadał na liczne pytania czytelników (materiały te w Japonii również zebrano w książce), zaczął prowadzić audycje radiową, a nawet podarował swoje archiwum i kolekcję winyli Uniwersytetowi Waseda w Tokio, gdzie obecnie powstaje Biblioteka Harukiego Murakamiego.

I na to pisarz ma odpowiedź. „Należy wziąć pod uwagę, że moja pozycja stopniowo się zmieniała na przestrzeni lat. Kiedyś byłem zadowolony z robienia swoich rzeczy, ale kiedy się zestarzałem i zyskałem umiarkowaną pozycję społeczną, zacząłem czuć, że muszę wywiązywać się ze swoich obowiązków. Po tych wszystkich latach, które spędziłem za granicą, mogę wciąż być osobą prywatną i żyć wszędzie, ale w coraz większym stopniu część mnie chce zaakceptować moją tożsamość jako japońskiego autora” – wyznaje, dodając że to m.in. potrzeba ugruntowania się na tej pozycji stanowiła motywację do stworzenia biblioteki Murakamiego.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy