Harper Lee nie żyje

19 lutego 2016

harper-lee-nie-zyje
Nelle Harper Lee, laureatka Nagrody Pulitzera za powieść „Zabić drozda”, zmarła dzisiaj wcześnie rano we śnie w domu opieki w swoim rodzinnym mieście Monroeville (Alabama). Miała 89 lat.

„Jej odejście było niespodziewane. Do śmierci pozostała w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Rodzina jest w żałobie. W najbliższych dniach odbędzie się prywatny pogrzeb, zgodnie z życzeniem zmarłej” – napisała w oświadczeniu rodzina Harper Lee.

„Straciliśmy wielką pisarkę, wspaniałą przyjaciółkę i ostoję uczciwości” – napisał agent literacki autorki, Andrew Nurnberg. „Możliwość znajomości z Nelle przez te kilka ostatnich lat była nie tylko czystą rozkoszą, ale też niezwykłym przywilejem. Kiedy zobaczyłem ją zaledwie sześć tygodni temu, była pełna życia, jej umysł i cięty dowcip były ostre jak nigdy. Cytowała mi Thomasa Moore’a i klarowała historię Tudorów”.

Choć dorobek Harper Lee jest bardzo skromny i obejmuje jedynie dwie książki, opowieść opisująca czasy nierówności rasowej w małym miasteczku w stanie Alabama przyniosła jej trwały wkład w historię literatury. Nelle urodziła się 28 kwietnia 1926 roku jako najmłodsza z czwórki dzieci prawnika Amasa Colemana Lee i Frances Lee Cunningham Finch. Chodziła do szkoły i wychowywała się w miasteczku Monroeville, na którym później wzorowała fikcyjne Maycomb.

Do Nowego Jorku przeniosła się w 1949 roku i rozpoczęła pracę w rezerwacji lotów, w wolnym czasie realizując swoje marzenia o karierze literackiej. Znalezienie agenta zajęło jej siedem lat. Wiosną 1957 roku pokazała mu manuskrypt powieści. Usłyszała, że powinna przepisać książkę i skoncentrować się na dzieciństwie głównej bohaterki. Następne lata spędziła więc na przepisywaniu tekstu. Była już tak sfrustrowana pracą, że trzecią wersję książki wyrzuciła przez okno. Tylko za namową swego redaktora, Toma Hohoffa, wyszła na zewnątrz, aby pozbierać strony i dokończyć dzieło.

Powieść „Zabić drozda” ukazała się w 1960 roku. Początkowo nikt nie wieszczył jej sukcesu. Potwierdzały to pierwsze, dość mieszane recenzje. Czytelnicy wiedzieli jednak swoje. Rok później książka była już tłumaczona na 10 języków, a pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera. Do dnia dzisiejszego „Zabić drozda” znalazła ponad 40 milionów nabywców. Na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Roberta Mulligana, z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Po sukcesie, jaki odniosła „Zabić drozda”, Lee wycofała się z życia publicznego. Nie udzielała wywiadów mediom i nie napisała żadnej nowej książki, choć zgodnie z relacjami kilku osób podejmowała takie próby. W 2007 roku doznała udaru, po którym zamieszkała w domu opieki w rodzinnym Monroeville.

W ostatnim roku czytelników na całym świecie zelektryzował fakt, że w archiwach pisarki odkryto wczesny manuskrypt historii Atticusa i Jean-Finch opisujący wydarzenia z punktu widzenia dorosłej Skaut, która mieszka w Nowym Jorku i przyjeżdża na prowincję odwiedzić starzejącego się ojca. Powieść zatytułowana „Idź, postaw wartownika” okazała się największym bestsellerem minionego roku w Stanach Zjednoczonych, osiągając sprzedaż przekraczają 1,6 miliona egzemplarzy.

harper-lee-ksiazki

[am]
fot. Michael Brown

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy