banner ad

Graham Masterton po raz kolejny będzie oceniał opowiadania pisane przez polskich więźniów. Pomoże mu w tym Joanna Opiat-Bojarska

24 maja 2021

Ruszyła piąta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Popularny brytyjski pisarz sam wybierze zwycięzców, a w październiku przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody. W selekcji utworów wesprze go polska koleżanka po piórze, Joanna Opiat-Bojarska.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

W czterech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło aż 417 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Ubiegłoroczna odsłona odbyła się w okrojonej formie, jako że pisarz nie był w stanie przylecieć do Polski z powodu ograniczeń sanitarnych. Na tegoroczny minijubileusz konkursu organizatorzy szykują jednak kilka niespodzianek, które będą ujawniane stopniowo, a sam Masterton, który drugą dawkę szczepionki otrzymał w kwietniu, zapowiada, że tym razem nic nie powstrzyma go już przed przybyciem do Wrocławia.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 21 czerwca 2021 roku. Ich preselekcji dokona Joanna Opiat-Bojarska. Następnie najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który dokona wyboru zwycięzców – przyznana zostanie nagroda główna oraz 9 nagród za drugie miejsce. Zwycięzca otrzyma specjalne trofeum, a cała wyróżniona dziesiątka – nagrody rzeczowe w postaci przenośnych odtwarzaczy DVD. W październiku Masterton przyleci do Polski, by osobiście wręczyć nagrody, a przy okazji tradycyjnie odbędzie kilka spotkań autorskich w Aglomeracji Wrocławskiej i odwiedzi swych ulubieńców z Domu Dziecka w Strzelinie.

W samym konkursie nie ma jednak przegranych – podobnie jak dotychczas, wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

[am]
fot. Grzegorz Rajter

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy