Google stworzyło instalację, która zamienia słowa przechodniów w poezję

31 sierpnia 2015

google-maszyna-do-poezji-1
W Londynie firma Google zainstalowała interaktywny billboard, który zamienia słowa wypowiadane przez przechodniów w poezję. Inicjatywa promowała odbywający się w miniony weekend na King?s Cross festiwal wiedzy i nauki.

Instalacja nosi nazwę Poetrics i wykorzystuje firmowane przez Google technologie wyszukiwania głosowego i przetwarzania mowy. Na stojącym billboardzie na kilku wysokościach rozmieszczono mikrofony, do których przechodnie mogą wypowiadać jakiekolwiek słowa, jakie przyjdą im do głowy. Urządzenie zbiera wyrazy wypowiadane przez ludzi i układa je losowo, tworząc eksperymentalne wiersze wyświetlane na 17 panelach ledowych.

Projekt powstał we współpracy ze szkołą artystyczną Central Saint Martins. Jak powiedziała zaangażowana w jego powstanie studentka Laura Ventura Ricart, celem stworzenia Poetricsa było danie ludziom szansy udziału w zbiorowym doświadczeniu gry językiem i absurdem, podobnym do tego, co dadaiści robili w trakcie gry w wyrafinowanego trupa, która polegała na tym, że uczestnicy tworzyli kolejne elementy rysunku, kolażu lub zdania, nie widząc, co stworzyli ich poprzednicy.

google-maszyna-do-poezji-2

[am]
źródło: Irish Examiner
fot. Google

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy