banner ad

George R. R. Martin: „nie jestem fanem Harry?ego Pottera”

24 lipca 2014

martin-kontra-potter
George R. R. Martin, autor sagi fantasy „Pieśń Lodu i Ognia”, która z pewnością zachwyciła wielu tych, którzy w młodości zaczytywali się w książkach o Harrym Potterze, powiedział, że nie przepada za słynnym cyklem J. K. Rowling.

„Nie jestem fanem Harry?ego Pottera” ? przyznał w wywiadzie udzielonym „Le nouvel Observateur”. „Powiedzmy, że jestem trochę za stary. Mam 65 lat. Kiedy miałem 12 lat, przeczytałem Roberta A. Heinleina, H. P. Lovecrafta i Roberta E. Howarda. Moim Harrym Potterem był Conan Barbarzyńca. W książkach fantasy musi występować magia. Jest ona niezbędnym składnikiem. Ale magia jest jak sól w gulaszu. Zbyt dużo soli psuje smak” ? dodał, zauważając, że „Harry Potter” jest „zbyt słonym gulaszem”.

Wprawdzie Martin w dość sensowny sposób uzasadnił swoje stanowisko, za jego wypowiedzią może kryć się jednak urażona duma. Po tym, jak w 2001 roku „Harry Porter i Czara Ognia” pokonał „Nawałnicę mieczy” w rywalizacji o nagrodę Hugo dla najlepszej powieści fantastycznej, Martin napisał: „Biję cię na głowę, Rowling. Może masz miliardy dolarów i moją nagrodę Hugo, ale nie masz takich czytelników, jak moi”. W jednym z późniejszych wywiadów pisarz żałował, że dał się ponieść, ale uraza, że jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie fantastyki przypadła autorce niezwiązanej blisko z fandomem, najwyraźniej pozostała.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy