banner ad

Gdzie można utworzyć minibiblioteczkę? Nawet w szaletach miejskich! Tak zrobili mieszkańcy francuskiej miejscowości

14 maja 2021

Minibilioteki dla lokalnych społeczności od lat powstają w dawnych budkach telefonicznych, a czasem nawet w pniach chorych drzew. W miejscowości Gyo we Francji przeznaczono na ten cel inny obiekt użyteczności publicznej – stare miejscowe szalety.

Niewielkie ustępy od lat znajdowały się z tuż obok lokalnego kościoła. Z uwagi na fakt, że w miejscowości zbudowano nowe toalety publiczne z dostępem dla osób o ograniczonej sprawności ruchomej, stare przestały z czasem pełnić swoją funkcję.

Kiedy więc rada miejska zaapelowała o składanie projektów obywatelskich, grupa mieszkańców znalazła zastosowanie dla przykościelnych szaletów – postanowiono utworzyć tam minibiblioteczkę, w której wszyscy chętni mogliby wymieniać się książkami. Oczywiście ustępy zostały wyremontowane, zainstalowano w nich półki i nowe drzwiczki.

Władze miasta informują, że w nowej minibiblioteczce trzeba jeszcze wykonać pewne prace wykończeniowe, ale system już działa. Pierwsze książki do wypożyczania pojawiły się na półkach.

[am]
fot. Commune de Dyo/Facebook, Charlotte Rebet/JSL
źródło: Le Journal de Saône-et-Loire

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy