Galeria ulubionych bohaterów na czwartkowej Aukcji Komiksu i Ilustracji

6 maja 2015

4-aukcja-desa-rys1
Oryginalne plansze komiksowe oraz ilustracje autorstwa najlepszych polskich rysowników licytowane będą na czwartej Aukcji Komiksu i Ilustracji 7 maja w domu aukcyjnym DESA Unicum. Ponad 140 obiektów, które znalazły się w katalogu, stanowi prawdziwy przegląd bohaterów ulubionych komiksów oraz bajek różnych pokoleń: od Kapitana Klossa, Kapitana Żbika, przez Koziołka Matołka, Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza, Tytusa de Zoo, Jonkę, Jonka i Kleksa, Bolka i Lolka, aż po Jeża Jerzego. Na aukcji pojawią się także paski hitowych historyjek publikowanych w „Przekroju” ? „Profesora Filutka” Zbigniewa Lengrena oraz „Przygód Stanisława z Łodzi” Marka Raczkowskiego.

Na aukcji w DESIE Unicum licytowane będą oryginalne odręczne rysunki artystów, w przypadku komiksów są to plansze-pierwowzory, na podstawie których wykonywany był druk. Plansze komiksowe i ilustracje coraz lepiej funkcjonują na rynku sztuki. Ceny jednostkowe rosną, na aukcjach obserwowane są duże przebicia, co czyni je bardzo interesującymi pod względem inwestycyjnym. Analiza wyników poprzednich trzech aukcji pozwala stwierdzić największy wzrost cen plansz autorstwa m.in. Mieczysława Wiśniewskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego czy Szarloty Pawel. Rosnąca popularność plansz komiksowych na polskim rynku sztuki odzwierciedla trend światowy ? na niedawnej aukcji w Christie?s w Paryżu dzieła z tego segmentu sprzedano za łączną kwotę prawie 4 milionów euro.

4-aukcja-desa-rys2

Strony katalogu majowej aukcji w DESIE Unicum wypełniają ciekawe obiekty autorstwa klasyków polskiego komiksu w atrakcyjnych cenach wywoławczych, zaczynających się od 400 zł.

W katalogu znalazły się plansze Papcia Chmiela z serii „Tytus, Romek i A?Tomek” z księgi VI ? „Tytus olimpijczykiem” oraz księgi XV ? „Tytus geologiem”. Oprócz nich, prezentowane są dwie okładki wewnętrzne z księgi XX. Stanowią one prawdziwą gratkę dla fanów serii: wydana w 1992 roku księga na wewnętrznych stronach posiadała graficzny spis wszystkich wcześniejszych okładek ksiąg od I do XIX.

Z klasyków komiksowych zaprezentowano też prace Janusza Christy z Kajtkiem i Kokiem oraz Kajkiem i Kokoszem – m.in. plansze z albumów „Szkoła latania”, „Szranki i konkury”, „W krainie Borostworów”, „Cudowny lek” czy „Mirmił w opałach”. Warto zwrócić uwagę na wykonaną przez artystę okładkę do programu teatralnego ? „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” oraz planszę do projektu puzzli z 1987 roku.

Oprócz okładki autorstwa Christy na aukcji licytowana będzie również okładka z pierwszym superbohaterem w polskim komiksie ? „Orient Men” Tadeusza Baranowskiego z 1978 roku. Kolejną okładkową propozycją jest „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego, część I ? tym razem jest to okładka do wydania, które ukazało się w Jugosławii. Na kolekcjonerów czeka również szkic okładki autorstwa Bogusława Polcha do wydania „Kapitana Żbika”.

4-aukcja-desa-rys3

Dużą gratkę, która z pewnością nie ujdzie uwadze licytujących, stanowi tylna okładka do komiksu „Janosik” – autorem plastycznej wizji tego komiksu był „człowiek-orkiestra” ? Jerzy Skarżyński. Plansze z komiksu Janosik są bardzo rzadkie na rynku antykwarycznym, prawie całą serię o przygodach Janosika zakupiła Biblioteka Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Na aukcji nie zabraknie prac pierwszej damy polskiego komiksu – Szarloty Pawel. Na aukcji pojawią się plansze z serii „Jonka, Jonek i Kleks” oraz „Kubuś Piekielny”. Wśród nich najciekawsze są „Pierwsze przygody Kleksa”, gdzie bohaterowie nie przypominają jeszcze postaci wszystkim dobrze znanych – ewoluowały one na łamach „Świata Młodych” przez ponad 18 lat. Interesujące są również plansze Grażyny Dłużniewskiej („Trzynaste piórko Eufemii”), plansze Tadeusza Raczkiewicza (seria „Tajfun”) czy Marka Szyszki („Pięć kroków wstecz”, „Tajemnica Kipu”).

Młodsze pokolenie reprezentują artyści już uznani w świecie komiksu: Ryszard Dąbrowski z planszami z serii „Likwidator”, Piotr Drzewiecki, Maciej Mazur, Jacek Michalski, Aleksandra Spanowicz, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Lew Leśniak z niegrzecznym Jeżem Jerzym, Daniel Grzeszkiewicz z wielkoformatowym przedstawieniem bohaterów jednego z najbardziej znanych polskich komiksów ? „Szninkiel” (autorstwa Grzegorza Rosińskiego). Nawiązujących do twórczości najlepszego polskiego rysownika ? Grzegorza Rosińskiego, jest więcej ? Hubert Ronek z „Thorgalem ? Zemstą Dziadka” parodiuje wielokrotnie nagradzaną i najpopularniejszą na kontynencie europejskim serię komiksową.

4-aukcja-desa-rys4

Miłośników polskich bajek zainteresują folie animacyjne do „Kota Filemona”, „Bolka i Lolka” i „Króla Gbura”. Oprócz sztuki komiksu DESA Unicum prezentuje równie szeroki wybór ilustracji, zarówno prasowej, jak i książkowej ? na aukcji prezentowani są znani twórcy i ich bohaterowie, m.in. Bohdan Butenko z Gapiszonem, Zbigniew Lengren z Profesorem Filutkiem, Jerzy Flisak z psem Bobikiem, Edmund Bartłomiejczyk z ilustracjami do „Bajek Puszkina”, a także Józef Czerwiński i Józef Wilkoń. Rozpoznawalny styl i pewna kreska nie pozwolą przejść obojętnie obok prac Edwarda Lutczyna, Gwidona Miklaszewskiego, Janusza Stannego, Adama Marczyńskiego, Jana Marcina Szancera czy ilustracji prekursora polskiego komiksu ? Mariana Walentynowicza, który jest twórcą postaci Koziołka Matołka i Małpki Fiki Miki. W katalogu ciekawą grupę stanowią prace autorów współpracujących z najbardziej poczytnymi polskimi czasopismami lat 50 i 60: Andrzej Czeczot, Karol Ferster, Kazimierz Grus, Szymon Kobyliński oraz Eryk Lipiński ? założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. Nowością na Aukcji Komiksu i Ilustracji są prace Marka Raczkowskiego rysującego dla Przekroju, Gazety.pl, Zwierciadła i innych czasopism.

Aukcje Komiksu i Ilustracji, które na stałe wpisały się już do kalendarza domu aukcyjnego DESA Unicum, to szansa na zdobycie oryginalnych plansz komiksowych oraz ilustracji do najbardziej znanych polskich historyjek. Aukcja Komiksu i Ilustracji odbędzie się 7 maja o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Katalog dostępny jest na stronie www.desa.pl oraz w galeriach DESY Unicum. Wystawę aukcyjną można oglądać do 7 maja w godzinach otwarcia domu aukcyjnego (poniedziałek-piątek od 11 do 19, w soboty od 11 do 16).

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy