Federacja Europejskich Wydawców zaprosiła Ukrainę do członkostwa jako gościa specjalnego

7 marca 2022

Federacja Europejskich Wydawców, zrzeszająca stowarzyszenia ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zaprosiła Ukraińskie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy do wstąpienia w swoje szeregi w charakterze gościa specjalnego. W ten sposób europejscy wydawcy chcą wyrazić solidarność ze swoimi kolegami po fachu z Ukrainy, która została napadnięta przez Rosję.

„Ten atak jest wojną z Ukrainą i wojną z Europą. Chociaż może się to wydawać śmiesznie małe, gdy widzi się, jak bomby zabijają odważnych Ukraińców, europejscy wydawcy chcą wspierać swoich kolegów, zapraszając ich do wstąpienia do naszej Federacji jako gościa specjalnego” – powiedział Peter Kraus vom Cleff, prezes Federacji Europejskich Wydawców.

Jak wyjaśnił, napisał w poniedziałek do prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy, Ołeksandra Afonina, zapewniając go o solidarności europejskich wydawców i składając propozycję wstąpienia. Federacja Europejskich Wydawców ma zamiar wspierać gościa specjalnego w „jak największym stopniu konkretnymi działaniami”. Ukraińskie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy zostanie zaproszone m.in. na najbliższe spotkania członków Federacji.

Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę Federacja Wydawców Europejskich potępia napaść. W oświadczeniu, które opublikowano po wjeździe wojsk Putina na teren państwa ukraińskiego, napisano: „Nasze myśli są z mieszkańcami Ukrainy i tego regionu, a zwłaszcza z naszymi kolegami: autorami, tłumaczami, wydawcami, księgarzami i bibliotekarzami. Piszcie, tłumaczcie, publikujcie i udostępniajcie książki. Nawet jeśli stanowią kruchy mur obronny przeciw bombom, książki i czytanie są niezbędne dla demokracji”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy