Ewa Winnicka laureatką Nagrody Literackiej Gryfia 2015

24 czerwca 2015

ewa-winnicka-gryfia-2015
Reporterka Ewa Winnicka została laureatką tegorocznej Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w szczecińskiej Starej Rzeźni, pisarce wręczono statuetkę oraz czek na 50 tysięcy złotych.

Winnicką nagrodzono za reporterską książkę „Angole”, która jest swego rodzaju kontynuacją poprzedniej książki dziennikarki, „Londyńczyków”. Tym razem poznajemy losy współczesnych Polaków, którzy w ostatnim dziesięcioleciu wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Winnicka pyta polskich inteligentów, robotników, drobnych przedsiębiorców, studentów i bezdomnych, jak widzą kraj, do którego przybyli.

angole„Winnicka prowadzi(…) narrację pewną ręką, konsekwentnie i odważnie, nie unikając przy tym pewnych pęknięć, i rys, nadających temu obrazowi formę fresku. Im więcej palet i barw, tym mocniejsze przenikanie, by spod portretu autochtonów wyłonił się portret kolonizatora. Portret prawdziwy i szczery. Chwilami bolesny i trudny. Naznaczony rozczarowaniem i goryczą. Obnażający stygmaty. Winnicka unika jednak ocen. Swoich bohaterów prowadzi z czułością doskonałego obserwatora, niewidocznie i niejako obok, a jednocześnie z ogromną empatią i koncentracją. Każdemu poświęca tyle samo uwagi. Każdy z nich jest tak samo ważny” – powiedziała w laudacji przewodnicząca jury, Joanna Laprus-Mikulska.

W tym roku do Nagrody Gryfia nominowane były także: Kalina Błażejowska za „Uparte serce. Biografię Poświatowskiej”, Sylwia Chutnik za „W krainie czarów”, Magdalena Grzebałkowska za „Beksińskich. Portret podwójny” oraz Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”. Ta ostatnia jednak wycofała swoją nominację.

Finansowana przez „Kurier Szczeciński” Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznawana jest od 2012 roku polskiej pisarce za najlepszą książkę wydaną w roku ubiegłym. Każde wydawnictwo może zgłosić do pięciu książek. Książki mogą zgłaszać także same pisarki, księgarze oraz członkowie jury. Do tej pory laureatkami nagrody zostały Małgorzata Rejmer, Zyta Oryszyn i Magdalena Tulli.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy