Europejskie biblioteki mobilizują się do walki z dezinformacją

28 lutego 2022

Europejskie stowarzyszenia działające na rzecz bibliotek – EBLIDA, NAPLE i Public Libraries 2030 – zaapelowały do europejskich bibliotek o zmobilizowanie swoich sił w walce z dezinformacją na temat inwazji Rosji na Ukrainę. Do apelu przyłączyło się też Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

„Barbarzyński atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest sprzeczny z podstawowymi zasadami zrównoważonego, demokratycznego i sprawiedliwego społeczeństwa. W odpowiedzi na apel wystosowany przez Ukraińskie Stowarzyszenie Bibliotek EBLIDA, NAPLE i Biblioteki Publiczne 2030 wzywają biblioteki w całej Europie do mobilizacji na rzecz rozpowszechniania dokładnych informacji o konflikcie, aby wspierać tym samym demokrację i wolność słowa. Biblioteki są także zachęcane do udzielania wsparcia ukraińskim uchodźcom, we współpracy z organizacjami rządowymi i pozarządowymi. Powinniśmy być gotowi do znalezienia praktycznych rozwiązań i udzielania pomocy Ukraińcom w razie potrzeby” – napisały we wspólnym oświadczeniu EBLIDA, NAPLE i Public Libraries 2030. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dodało, że „w pełni popiera” ten apel.

23 lutego, w przededniu najazdu wojsk rosyjskich na Ukrainę, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenie Bibliotek Oksana Brui wezwała całą społeczność biblioteczną do wspólnej walki z „dezinformacją, fałszywymi wiadomościami i atakami komputerowymi”. „Znaczenie bibliotek w pokonywaniu wyzwań, przed jakimi stają jednostki i społeczeństwo na Ukrainie, stało się oczywiste w ciągu ostatnich ośmiu lat rosyjskiej agresji. Dziś, gdy stoimy w obliczu zagrożenia otwartą wojną z Rosją, wy i ja, bibliotekarze, jesteśmy świadomi naszej wagi i naszej odpowiedzialności!” – napisała Brui.

Od tego czasu na adres Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek spłynęły wyrazy wsparcia i solidarności od bibliotekarzy z całego świata, m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Szwecji i Holandii.

W jednym z kolejnych wpisów, zamieszczonym na Facebooku Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek w niedzielę, w czwartym dniu ataku, dodano: „My, społeczność biblioteczna, jesteśmy zahartowani od 2014 roku i dokładnie wiemy, co dzisiaj robić. Więc pamiętajmy, co pożytecznego możemy zrobić w tych trudnych czasach, oprócz zdalnego utrzymania kontaktu: zorganizować schronienie dla ewakuowanych w bibliotece, zorganizować punkt zbiórki leków i żywności dla wojska, dołączyć do społeczności cyber-wolontariuszy, rozpowszechniać prawdziwe informacje o wojnie, zdjęcia i filmy w swoich sieciach, wśród znajomych, przyjaciół, krewnych, współpracowników z innych krajów (w tym Rosji i Białorusi), wspierać siły zbrojne Ukrainy na wszystkie możliwe sposoby!”.

W niedzielę 27 lutego Unia Europejska ogłosiła, że zakazuje działalności rosyjskich państwowych mediów „Russia Today” i „Sputnik” oraz ich spółek zależnych, ponieważ emitowane za ich pomocą materiały sieją dezinformacje i fake newsy, by usprawiedliwić ataki Rosji na Ukrainę.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy