Éric Vuillard laureatem Nagrody Goncourtów 2017!

6 listopada 2017


Nagrodę Goncourtów, najbardziej prestiżowe wyróżnienie na francuskiej scenie literackiej, otrzymał w tym roku Éric Vuillard. Jury pod przewodnictwem Bernarda Pivota doceniło jego powieść „L’ordre du jour” (z fr. „Porządek dzienny”, „Lista spraw” lub „Agenda”).

49-letni pisarz został wyłoniony przez dziesięcioosobową Akademię Goncourtów w trzeciej turze głosowania, stosunkiem głosów sześciu do czterech. „L’ordre du jour” to krótka, zaledwie 160-stronicowa powieść traktująca o dojściu Hitlera do władzy. Książka odsłania kulisy Anschlussu Austrii w 1938 roku i opisuje pomoc niemieckich przemysłowców (w tym szefów takich firm, jak Bosch, Opel czy Siemens) w budowaniu nazistowskiej machiny wojennej.

Bernard Pivot, przewodniczący Akademii Goncourtów, pochwalił powieść Vuillarda za płynącą z niej „lekcję politycznej moralności”. „L’ordre du jour” pokazuje, jak „małej grupie ludzi, przy pomocy kłamstw, zastraszania i okrucieństwa, udało się otumanić naród i wywołać światową katastrofę”.

Wybór Vuillarda był zaskoczeniem dla przedstawicieli francuskiej sceny literackiej próbujących przewidzieć, kto w tym roku otrzyma nagrodę. Po pierwsze, wyróżniona książka nie ukazała się w sezonie jesiennym (liczonym od końca sierpnia), lecz w maju. Wydawać by się mogło, że to rzecz błaha, ale przez ostatnie 19 lat tylko pozycje publikowane jesienią otrzymywały Prix Goncourt. Po drugie, „L’ordre du jour” w zasadzie nie jest typową powieścią, lecz raczej opowieścią o autentycznych wydarzeniach, przybliżającą te wszystkie małe kompromisy, które doprowadziły do przejęcia władzy przez nazistów.

Éric Vuillard zadebiutował literacko w 1999 roku. Do tej pory wydał dziewięć książek, nakręcił również dwa filmy. Nagroda Goncourtów, którą właśnie mu przyznano, nie ma znaczącej wartości pieniężnej, gdyż wynosi zaledwie 10 euro. Zapewnia jednak laureatom prestiż i sławę. Pisarze mogą liczyć na znaczy wzrost sprzedaży swych dzieł. Jak wyliczył ośrodek badań GfK, w latach 2012-2016 wyróżniona nagrodą Goncourtów książka w samej Francji osiągała średni nakład w wysokości 396 tysięcy egzemplarzy. A do tego trzeba doliczyć liczne przekłady na całym świecie. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Patrick Modiano, Jonathan Littell, Michel Houellebecq, Pierre Lemaitre, a w ostatnich dwóch latach Leïla Slimani i Mathias Énard.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy