Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada 2021 za najlepszy debiut prozatorski

25 października 2021

Nagrodę Conrada za najlepszy debiut prozatorski siódmy rok z rzędu otrzymała pisarka. Laureatką została Elżbieta Łapczyńska, autorka wydanego przez Biuro Literackie „Bestiariusza nowohuckiego”. Zwyciężczyni odebrała statuetkę i czek na 30 tysięcy złotych podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

„Czuję ogromną wdzięczność wobec kapituły i wobec wszystkich osób, które czytały 'Bestiariusz nowohucki’, które podzieliły się dobrym słowem na jego temat. Czuję odrobinę wzruszenia, odrobinę radości, ale ta radość jest z taką nutą goryczy. Czuję też w dużej mierze spory dyskomfort związany z tym, że kiedy jesteśmy tutaj w cieple, ludzie umierają z zimna. Nie ma na to mojej zgody, nie ma zgody na łamanie praw człowieka” – powiedziała Elżbieta Łapczyńska, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Bestiariusz nowohucki” zwrócił w tym roku uwagę jurorów szeregu najważniejszych nagród literackich. Wielowątkowa powieść, rozgrywająca się w Nowej Hucie w latach 50., była wcześniej nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike.

Tegoroczna laureatka z wykształcenia jest filozofką. Dotychczas była związana z teatrem i zajmowała się literaturą dziecięcą: pisała dramaty, reżyserowała, tworzyła komiksy i książki dla najmłodszych. Ukończyła dwa programy wsparcia debiutantów. Od urodzenia mieszka i tworzy w Nowej Hucie.

Oprócz Elżbiety Łapczyńskiej i jej „Bestiariusza nowohuckiego” do tegorocznej edycji Nagrody Conrada nominowani byli Maciej Bobula za książkę „Szalejów”, Igor Jarek za zbiór opowiadań „Halny”, Mira Marcinów za powieść „Bezmatek” oraz Maciej Topolski za „Niż”.

Nominowanych twórców wybrała spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Wyboru zwycięzcy dokonują jurorzy wspólnie z czytelnikami, którzy oddają głosy za pośrednictwem strony internetowej.

Nagroda Conrada została przyznana już po raz siódmy. Dotychczasowe laureatki tego wyróżnienia za debiut prozatorski to Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka”, Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem”, Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Weronika Gogola za „Po trochu”, Olga Hund za „Psy ras drobnych” i Dorota Kotas za „Pustostany”.

„Wiemy, że Nagroda Conrada oznacza dla wszystkich dotychczasowych laureatek, bo to kobiety, doskonałe wzmocnienie ich pozycji na rynku karier i rozwój pisarskiego dorobku. To wyróżnienie ma z jednej strony wspierać kariery naszych pisarek, pisarzy, ale z drugiej strony zachęcać wydawnictwa do inwestowania w debiuty, bo to wydawnictwa nominują swoich autorów i autorki” – mówił podczas gali Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Galę wręczenia Nagrody Conrada można obejrzeć w całości poniżej:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy