banner ad

Elmore Leonard otrzyma medal za wybitny wkład w literaturę

20 września 2012


The National Book Foundation poinformowała, że w tym roku medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską otrzyma Elmore Leonard.

Medal zostanie przyznany 14 listopada w Nowym Jorku, podczas ceremonii rozdania nagród National Book Awards. Laudację dla Leonarda wygłosi Martin Amis.

Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską to jedno ze specjalnych wyróżnień przyznawanych za życiowe osiągnięcia autorowi lub autorce, którzy wzbogacili dorobek literatury amerykańskiej poprzez swoje życie lub dzieła. Oprócz medalu laureat otrzymuje czek w wysokości 10 tysięcy dolarów. Leonard będzie dwudziestym piątym zdobywcą medalu. Wcześniej udało się to takim pisarzom jak Saul Bellow, John Updike, Toni Morrison, Ray Bradbury, Stephen King czy Norman Mailer.

87-letni Elmore Leonard jest twórcą niemal 50 powieści (od kryminałów i thrillerów po westerny), z których kilka doczekało się znanych również u nas adaptacji filmowych („15:10 do Yumy”, „Co z oczu, to z serca” Soderbergha, „Dorwać małego”, „Jackie Brown” Quentina Tarantino).

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy