banner ad

Elmore Leonard miał udar mózgu

6 sierpnia 2013

Elmore Leonard miał udar mózgu
87-letni Elmore Leonard dochodzi powoli do zdrowia w szpitalu w Detroit po udarze mózgu, jaki przeszedł tydzień temu w poniedziałek. Jak powiedział Gregg Sutter, długoletni badacz twórczości pisarza, jego rodzina zachowuje „ostrożny optymizm”.

Nagrodzony w zeszłym roku medalem The National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską Leonard, pomimo podeszłego wieku, wciąż jest płodnym pisarzem. Chociaż zaledwie kilka miesięcy temu na rynku ukazała się jego najnowsza, 45. powieść pt. „Raylan”, autor już pisze kolejną książkę. Z powodu wylewu krwi do mózgu prace nad nią zostały tymczasowo wstrzymane.

Elmore Leonard uchodzi za jednego z wybitniejszych amerykańskich twórców powieści kryminalnych (m.in. ?Co z oczu, to z serca?) i westernów (?15:10 do Yumy?). Do jego miłośników należą m.in. Quentin Tarantino (na podstawie jednej z książek autora pt. ?Jackie Brown? reżyser nakręcił swój głośny film), Stephen King (określił Leonarda mianem ?wielkiego amerykańskiego pisarza?) i Martin Amis („twoja proza sprawia, że Raymond Chandler wygląda niezdarnie” ? powiedział podczas imprezy Stowarzyszenia Pisarzy w Beverly Hills w 1998 roku).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy