Elena Ferrante pracuje nad nową książką!

29 listopada 2017


Włoski wydawca Sandro Ferri poinformował, że Elena Ferrante, autorka cieszącego się uznaniem krytyków i publiczności cyklu neapolitańskiego zapoczątkowanego powieścią „Genialna przyjaciółka”, pracuje nad nową książką.

Po tym, jak rok temu dziennikarz śledczy Claudio Gatti ujawnił, że Elena Ferrante to w rzeczywistości mieszkająca w Rzymie tłumaczka Anita Raja (której matka pochodziła z rodziny polskich Żydów z Wadowic), niektórzy obawiali się, czy strzegąca pilnie swej prywatności pisarka nie przestanie publikować. Zawsze twierdziła bowiem, że anonimowość jest istotnym elementem jej pracy twórczej, dającym przestrzeń i swobodę do tego, aby skupić się na własnym pisarstwie, i pozwalającym uniknąć pokusy, by cenzurować samą siebie. Najwyraźniej jednak autorka nie przejęła się chwilowym zainteresowaniem mediów na tyle, by rezygnować z pisania.

Sandro Ferri, który wraz z żoną prowadzi wydawnictwo Edizioni E/O publikujące książki Ferrante, w najnowszym wywiadzie opublikowanym przez „Il Libraio” rzucił nieco światła na plany twórcze pisarki. Wprawdzie zastrzegł, że w przyszłym roku nie powinniśmy spodziewać się publikacji nowej powieści, to jednak dodał: „Wiem, że ona aktualnie pisze, ale nie mogę niczego więcej powiedzieć”.

Odrobinę więcej światła na termin wydania nowego projektu Ferrante może rzucać kampania przeprowadzona niedawno na portalu crowdfundingowym Kickstarter, podczas której zbierano pieniądze na fundusz stypendialny Bookselling Without Borders (Księgarstwo bez granic) mający na celu zwiększenie zainteresowania zagraniczną literaturą na amerykańskim rynku i ułatwienie księgarzom z USA uczestniczenie w międzynarodowych targach książki. Jedną z opcji oferowanych wpłacającym pieniądze była możliwość przeczytania przed premierą nowej powieści Ferrante. Jak podpowiadano, ma ona ukazać się w 2019 roku. Trudno ocenić, czy chodzi o tę samą książkę oraz ile wcześniej osoby wpłacające po 200 dolarów będą mogły zapoznać się z tekstem. Ale najwyraźniej to właśnie w 2019 roku przeczytamy nowe dzieło włoskiej pisarki.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy