Elena Ferrante, Marilynne Robinson i Ta-Nehisi Coates na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie wg tygodnika „Time”

29 kwietnia 2016

pisarze-wplywowi-time
„Time” opublikował doroczną listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W gronie wybranym przez redaktorów amerykańskiego tygodnika znalazła się również trójka pisarzy: Elena Ferrante, Marilynne Robinson i Ta-Nehisi Coates.

O Ellenie Ferrante, nazywanej bardem Neapolu i ukrywającej swoją tożsamość równie skutecznie, co Thomas Pynchon, powieściopisarka Lauren Groff napisała w komentarzu na łamach gazety: „Historia, którą najczęściej słyszymy o włoskiej pisarce Ellenie Ferrante, to historia o jej nieobecności: jej pseudonimie i świadomym wyborze, aby unikać świata jako autorka. To dziwne wyobrażać sobie, że zdjęcie albo biografia mogłyby nam powiedzieć coś więcej o Ferrante niż jej nadzwyczajne książki”. Zdaniem Groff twórczyni Kwartetu Neapolitańskiego jest „subtelnie subwersywna, a lokalność w jej wspaniałych książkach jest jak bomba zegarowa tykająca zbyt głośno, aby można ją było zignorować”.

Drugą pisarką, która znalazła się w zestawieniu, jest Marilynne Robinson, autorka powieści i esejów, znana polskim czytelnikom ze swoich dwóch najgłośniejszych książek ? debiutanckiego „Domu nad jeziorem smutków” (w oryg. „Housekeeping”) i nagrodzonego Pulitzerem „Gilead”. „Powieści i eseje Marilynne Robinson zachowują powagę bez stosowania podniosłości” ? zauważył w komentarzu na stronie „Time?a” irlandzki pisarz Colm Tóibín. „Pisze o tym, jak powinniśmy żyć, o idei świata jako swego rodzaju daru dla nas, co wymaga od nas zauważenia tego, co nam zaoferowano, przeanalizowania tego i docenienia”.

Ta-Nehisi Coates zwrócił uwagę redaktorów „Time?a” książką „Between the World and Me” nagrodzoną w zeszłym roku National Book Award w kategorii „literatura faktu”, która opisuje doświadczenia autora jako czarnoskórego mieszkańca USA. Jak stwierdził w komentarzu zamieszczonym na stronie tygodnika prawnik i aktywista Bryan Stevenson, książka Coatesa „jest doskonale skomponowana, wnikliwa i posiada mocną argumentację”, to „pełne emocji pisarstwo, które czyni to dzieło klasyką”. Dokonań pisarza nie można jednak sprowadzić jedynie do tej jednej pozycji. „Wielu z nas od lat wie, że Ta-Nehisi Coates jest jednym z najbardziej interesujących i przemyślanych głosów w Ameryce. Jego zawsze aktualne, prowokacyjne i rzetelnie przygotowane pisarstwo na temat kwestii rasowych i wstydliwej historii nierówności tego narodu stanowiło lekturę obowiązkową”.

Lista stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika „Time” publikowana jest od 1999 roku. Wybierają ją redaktorzy gazety na podstawie nominacji przesłanych przez osobistości, które znalazły się w zestawieniu w poprzednich latach, i współpracowników „Time?a” z całego świata. Choć pojawienie się na liście jest często postrzegane jako honor, redakcja zaznacza, że w zestawieniu uwzględniane są wszystkie osoby, które mają znaczący wpływ na świat, bez względu na konsekwencje ich działań. W tym roku obok Ferrante, Robinson i Coatesa na liście znaleźli się m.in. Lin-Manuel Miranda, Papież Franciszek, Nicki Minaj, Adele, Priscilla Chan i Mark Zuckerberg, Ted Cruz, Hillary Clinton, Justin Trudeau, Barack Obama, Władimir Putin, Bernie Sanders, Donald Trump, Leonardo Di Caprio, Charlize Theron, Idris Elba, Kendrick Lamar i Usain Bolt.

Poniżej możecie zobaczyć sześć wersji okładek tegorocznego numeru tygodnika „Time” zawierającego listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Niestety, na żadnej z nich nie znalazł się przedstawiciel świata literatury.

wplywowi-time-okladki

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy