Egzemplarz XV-wiecznego Koranu sprzedany za zawrotną sumę ponad 7 milionów funtów

2 lipca 2020


Rzadki XV-wieczny egzemplarz Koranu został sprzedany na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za 7 016 250 funtów, czyli za cenę dwunastokrotnie wyższą niż wywoławcza ? w przeliczeniu to około 8,6 miliona dolarów lub 34 miliony złotych. Rękopis pochodzi prawdopodobnie z czasów dynastii Timurydów.

Timurydzi to dynastia o pochodzeniu mongolskim, założona przez wodza Timura Chromego (zwanego też Tamerlanem), która panowała w Iranie i Azji Środkowej między 1370 a 1525 rokiem. Zgodnie z opinią specjalistów z Metropolitan Museum of Art, byli oni bardzo zainteresowani kulturą perską i chętnie ściągali na swój dwór artystów, kaligrafów i architektów, by przyczyniali się do budowania prestiżu i świetności imperium.

Treść księgi zapisano na barwionym chińskim papierze, mieni się bogactwem kolorów: różowym, błękitnym, turkusowym, pomarańczowym, zielonym i kremowym, ze złotymi i niebieskimi zdobieniami. Manuskrypt powstał w drobnej, okrągłej odmianie islamskiej kaligrafii zwanej naskh. To aktualnie najdroższa książka ze świata Islamu, jaką sprzedano na licytacji.

Cenny rękopis znalazł się na aukcji Christie’s poświęconej sztuce islamskiej, poza nim wystawiono również między innymi orientalne dywany i 35 dzieł sztuki pochodzących z Iranu. Obecnie w irańskim Narodowym Muzeum Malek trwa wystawa, której tematem jest historia Koranu. Na ekspozycji można oglądać w sumie 40 rzadkich egzemplarzy księgi, dokumentujących rozwój islamskiej kaligrafii.

[kch]
fot. Christie’s

Tematy: , ,

Kategoria: newsy