banner ad

Egzemplarz Baśni Braci Grimm należący do Anne Frank zostanie wystawiony na aukcji

22 marca 2016

basnie-braci-grimm-anne-frank-1
Na aukcji w Nowym Jorku zostanie wystawiony egzemplarz Baśni Braci Grimm należący niegdyś do Anne Frank i jej siostry Margot. To pierwsza od 25 lat licytacja przedmiotu związanego z żydowską dziewczynką, która zasłynęła pamiętnikiem napisanym podczas niemieckiej okupacji.

Na karcie tytułowej książki znajduje się podpis Anne Frank. Dziewczynka wpisała także imię i nazwisko swej o trzy lata starszej siostry. Ponadto po wewnętrznej stronie okładki znajdziemy fioletowe inicjały „MF”. Przypuszcza się, że książka należała najpierw do Margot, a ta przekazała ją później „w spadku” Anne. Niemieckojęzyczne wydanie baśni pochodzi z 1925 roku. Po wywiezieniu rodziny Frank do obozu książka pozostała w ich amsterdamskim mieszkaniu. Po wojnie była wystawiona na sprzedaż w antykwariacie, gdzie kupiła ją para Holendrów. W 1977 roku dzieci tej pary zauważyły podpis i skontaktowały się z ojcem Anne, Ottem Frankiem. Był on jedynym z rodziny, który przeżył holokaust. Dowiedziawszy się o egzemplarzu baśni, napisał do jego posiadaczy list, w którym wyraził, jak bardzo jest poruszony odkryciem i poprosił, by zatrzymali książkę dla siebie, ale pozwolili mu ją zobaczyć, kiedy odwiedzi ich miasto.

basnie-braci-grimm-anne-frank-2

5 maja książka wraz z listem Otta zostanie wystawiona na sprzedaż w Swann Auction Galleries w Nowym Jorku. Szacuje się, że osiągnie cenę od 20 do 30 tysięcy dolarów. Sam egzemplarz baśni nie jest zbyt wartościowy. Podobny można nabyć za jakieś 75 dolarów. Jak mówi Nicholas Lowry, szef domu aukcyjnego, to podpis dziewczynki jest tak cenny, co dowodzi miejsca, jakie zajmuje ona w naszej świadomości kulturowej.

Baśnie Braci Grimm to trzeci przedmiot związany z Anne Frank, jaki kiedykolwiek wystawiono na aukcji. W 1988 roku za 165 tysięcy dolarów sprzedano listy, które dziewczynka i jej starsza siostra wysyłały do swych amerykańskich przyjaciół korespondencyjnych. Rok później na licytację trafił sztambuch, w którym Anne odcisnęła kwiaty i napisała wiersz o ich ulotnej naturze.

[aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy