„Ebook Roku 2013” – wkrótce wybierzemy najlepszą książkę elektroniczną 2013 roku!

19 grudnia 2013

ebook-roku-2013
1 stycznia ruszy kolejna edycja konkursu – „Ebook Roku 2013”, dzięki któremu zostaną wyłonione najlepsze książki elektroniczne, opublikowane w 2013 roku. Celem konkursu jest promowanie postawy czytelniczej, idei self-publishingu i walka z wykluczeniem technologicznym dla ebooków.

Jest to już II edycja „Ebooka Roku”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest portal Wydaje.pl, będący największym serwisem self-publishingowym w Polsce. „Liczymy na dużo zgłoszeń i dużo emocji przy wyborach elektronicznej książki. Zarówno ze strony internautów, jak i jury, które zresztą złożone jest ze specjalistów w tej dziedzinie” – mówi Kinga Kasperek, lider projektu w Wydaje.pl.

Konkurs startuje 1 stycznia. Wydawcy i autorzy będą mieli dwa miesiące, aby zgłosić publikacje, które zawalczą o tytuł „Ebooka Roku 2013”. Warunków jest kilka: książka musi mieć formę elektroniczną (PDF, EPUB lub MOBI) i być wydana w 2013. Ponadto, autorzy lub wydawcy mogą zgłosić tylko 1 książkę do każdej kategorii: Najlepsza Fabuła Roku 2013, Najlepszy Poradnik Roku 2013 i Najlepszy Self-pub Roku 2013.

Laureatów w powyższych kategoriach będzie wybierało jury, złożone z literaturoznawców, wydawców, pisarzy, a przede wszystkim – pasjonatów ebooków. W jego skład wchodzi: dr hab. Alina Świeściak z Uniwersytetu Śląskiego, Katarzyna Domańska z Legimi.com, Marta Kociszewska z Nexto.pl, Aleksander Sowa (pisarz, wydawca, self-publisher) i Dawid Kujawa (poeta i krytyk literacki). Jak członkowie jury zapatrują się na sam konkurs? „Ciężko zliczyć, ile obecnie przyznawanych jest nagród literackich dla książek drukowanych. Ebook roku może wypełnić tę lukę w świecie elektronicznym, który rządzi się podobnymi prawami – ważna jest nie tylko treść publikacji, ale również jakość składu i walory estetyczne. Mamy nadzieję, że taki konkurs nie tylko skutecznie wypromuje ideę czytelnictwa, ale również zwróci uwagę na atrakcyjność tak nowoczesnej postaci książki, jaką jest dobrze przygotowany ebook” – mówi Marta Kociszewska z Nexto.pl.

Najważniejszy wybór podejmą jednak internauci – to oni zadecydują, która książka elektroniczna zasługuje na tytuł „Ebooka Roku 2013”. Każdy internauta będzie mógł oddać głos tylko na jedną ze wszystkich zgłoszonych książek. Być może w ten sposób zostanie pokazane, iż ebook jest równowartościową dla książki papierowej formą publikacji.

Publikacje elektroniczne nie są w Polsce jeszcze tak popularne, jak na Zachodzie, jednak ich rosnące znaczenie na rynku książkowym udowadnia, że czytelnicy są nimi żywo zainteresowani. Organizatorzy wychodzą naprzeciw tym potrzebom czytelniczym i chcą pokazać odbiorcom, że to właśnie ich głos jest najważniejszy. Od nich zależy przyszłość książek elektronicznych, w którą wierzą zarówno organizatorzy jak i partnerzy. Dla wydawców jest to szansa zaprezentowania swojej otwartości na nowe technologie i wiary w ich innowacyjność oraz możliwość udowodnienia, że zależy im na zdaniu czytelników. „Specjalnie utworzyliśmy kategorię self-publishing. Bardzo wierzymy w przyszłość samopublikowania i chcemy w ten sposób dać szansę (nie tylko naszym) autorom na zaprezentowanie swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców” – komentuje Prezes Wydaje.pl, Ahsan Ridha Hassan.

Ale MeksykPierwsza edycja konkursu odbyła się w 2012 roku. Wówczas o pierwsze miejsce walczyło aż 69 książek elektronicznych. Jury, w skład którego wchodzili: Marek Kasperski (autor, zawodowo związany z serwisem dla fanów książek ? nakanapie.pl), Aleksander Sowa (self-publisher i wydawca), Sławomir Krempa (redaktor naczelny serwisu www.granice.pl) i Ahsan Ridha Hassaa (prezes Wydaje.pl sp.z.o.o.) wraz z internautami wybrali tytuł Ebooka Roku 2011. Została nim publikacja „Ale Meksyk!” Honoraty Zapaśnik (2011, Wydawnictwo Nowy Świat).

„Ta edycja będzie się różnić od poprzedniej udziałem partnerów konkursu – Legimi.com i Nexto.pl. To liderzy na rynku ebookowym, wierzymy więc, że z ich doświadczeniem, opieką merytoryczną literaturoznawców z Uniwersytetu Śląskiego i reprezentantem autorów w osobie Aleksandra Sowy, uda nam się wybrać publikacje, które zasługują na wyróżnienie” – dodaje Kinga Kasperek.

Konkurs „Ebook Roku 2013” zostanie zwieńczony uroczystą galą, podczas której zwycięzcom zostaną wręczone statuetki.

Przebieg konkursu:
I Etap: 01.01.2014 ? 28.02.2014: Zgłaszanie ebooków.
II Etap: 01.03.2014 ? 31.03.2014: Głosowanie internautów.
III Etap: 01.03.2014 ? 31.03.2014: Głosowanie jury.
IV Etap: Gala „Ebook Roku”.

Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w kwietniu, w trakcie gali „Ebooka Roku 2013”. Wyniki zostaną podane równolegle w Internecie.

Książki, kandydujące do miana „Ebooka roku 2013” będzie można zgłaszać od 1 stycznia na adres info@ebookroku.pl, wysyłając następujące informacje:
– 1 kopię ebooka w formacie PDF (obowiązkowo) i EPUB oraz MOBI;
– imię i nazwisko autora oraz krótką informację o autorze (do 1 tys. znaków ze spacjami);
– nazwę wydawnictwa, logo i krótką informację (do 1 tys. znaków ze spacjami);
– streszczenie książki (do 2 tys. znaków ze spacjami);
– okładkę książki w formacie JPG.

Regulamin konkursu oraz inne informacje dostępne są na stronie www.ebookroku.pl.

logo Wydaje.pl

fot. Cristian Eslava

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy