banner ad

„Dziewczyna w pociągu” Pauli Hawkins bije rekordy popularności. Wyprzedziła nawet „Kod da Vinci”

11 kwietnia 2015

paula-hawkins-dziewczyna
Listy najlepiej sprzedających się książek w USA i Wielkiej Brytanii zdominował nowy bestseller. Thriller „Dziewczyna w pociągu” autorstwa pochodzącej z Zimbabwe pisarki Pauli Hawkins w ciągu trzech miesięcy od premiery znalazł na świecie prawie 2 miliony nabywców. I wszystko wskazuje, że na tym nie koniec, bowiem prawa do publikacji wykupiły już kolejne kraje.

Porównywany do „Zaginionej dziewczyny” trzymający w napięciu hitchcockowski thriller Pauli Hawkins jest obecnie najszybciej sprzedającą się książką w Wielkiej Brytanii. Od 15 stycznia rozeszło się tam już 122 tysiące egzemplarzy w twardej oprawie. W USA wynik jest jeszcze lepszy ? Amerykanie kupili bowiem prawie 380 tysięcy sztuk. Od 11 tygodni książka jest numerem jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”. Nawet „Kod da Vinci” nie miał w Stanach tak dobrego otwarcia. Jeśli do powyższych liczb dodamy e-booki i wydania, które ukazały się w kilku innych krajach, to otrzymamy nakład prawie 2 milionów egzemplarzy. I to zaledwie w ciągu trzech miesięcy, a mówimy o zupełnie nieznanej do niedawna autorce.

Warto zauważyć, że książka Hawkins nie tylko dobrze się sprzedaje, ale też zbiera świetne recenzje. Komplementują ją krytycy, księgarze i sławne gwiazdy (m.in. aktorka Reese Witherspoon). Zaś Stephen King napisał na swoim profilu na Twitterze, że od „Dziewczyny w pociągu” nie mógł się oderwać przez większość nocy, a „narratorka alkoholiczka jest absolutnie perfekcyjna”.

Autorka książki, Paula Hawkins, urodziła się i wychowała w Zimbabwe. Do Londynu przeprowadziła się w 1989 roku. Przez 15 lat pracowała jako dziennikarka, by w końcu zająć się pisaniem prozy. Najpierw publikowała pod pseudonimem Amy Silver. „Dziewczyna w pociągu” jest pierwszą powieścią, którą podpisała własnym nazwiskiem.

Książka opowiada historię Rachel, rozwiedzionej alkoholiczki, która codziennie jeździ tym samym pociągiem, mijając po drodze urokliwe domki na przedmieściach, i codziennie obserwuje przez okno tę samą parę jedzącą śniadanie na tarasie. Z perspektywy Rachel życie Jess i Jasona ? tak ich nazywa ? jest idealne, w przeciwieństwie do tego, które jeszcze niedawno było jej udziałem. Pewnego dnia Rachel jest świadkiem sceny tak szokującej, że postanawia opowiedzieć policji o tym, co widziała; wkrótce jednak zaczyna się zastanawiać, czy na pewno była to mądra decyzja.

Bestsellerową powieścią Pauli Hawkins zdążyli zainteresować się już polscy wydawcy. „Dziewczyna z pociągu” ma ukazać się nakładem wydawnictwa Świat Książki. Premiera zapowiedziana jest na październik 2015 roku.

[aw]
fot. Kate Neil

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy