Dzięki literackiej akcji charytatywnej „Nadzieja” zebrano już ponad 1,5 miliona złotych dla potrzebujących

7 grudnia 2020

1 570 000 złotych zebrało w ciągu kilku miesięcy Wydawnictwo Agora dzięki literackiej akcji charytatywnej „Nadzieja”, w ramach której ukazała się książka pod tym samym tytułem z utworami znanych polskich autorów. Cały dochód ze sprzedaży tej publikacji został przeznaczony na wsparcie 58 ośrodków pomocy społecznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz hospicjów.

Na książkę „Nadzieja” złożyło się ponad czterdzieści tekstów – opowiadań, reportaży, wierszy, a nawet komiks – nawiązujących do tytułowej nadziei. Twórcy, których utwory znalazły się w książce, to m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł czy Łukasz Orbitowski. Celem inicjatywy było zebranie funduszy na pomoc hospicjom i ośrodkom pomocy społecznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, szczególnie w czasie pandemii placówki te nie otrzymują wystarczającego wsparcia ze strony państwa i borykają się m.in. z brakiem personelu, sprzętu, maseczek, jak również środków pierwszej potrzeby.

Książkę-cegiełkę „Nadzieja” od 22 maja można było kupić w przedsprzedaży. Jej cena zarówno w wersji papierowej, jak i w formie e-booka ustalona została na 50 złotych. Wszyscy zaangażowani w powstanie publikacji pracowali charytatywnie – od autorów tekstów po redaktorów, grafików i drukarzy. Do momentu premiery, która miała miejsce 8 lipca, na konto inicjatywy wpłynęło prawie 200 tysięcy złotych, co oznacza, że czytelnicy kupili w przedsprzedaży blisko 4 tysiące egzemplarzy książki. Dzięki temu organizatorzy już wtedy mogli udzielić pomocy pierwszym ośrodkom. W lipcu do akcji dołączyła sieć Biedronka, która kupiła nakład książki-cegiełki „Nadzieja” za kwotę ponad 1 miliona złotych. Empik zaś podjął się dystrybucji i sprzedaży bez prowizji. W wakacje do projektu włączyli się również polscy muzycy, którzy nawiązując do piosenki „Over the rainbow” stworzyli polski hymn akcji „Nadzieja All Stars – Ponad tęczą”.

Ostatecznie cały dochód ze sprzedaży książki zamknął się w kwocie 1 570 000 złotych, co oznacza, że zakupiono ponad 31 tysięcy egzemplarzy „Nadziei”. Pieniądze trafiły do ośrodków pomocy społecznej oraz hospicjów w całej Polsce. Fundacja i Wydawnictwo Agora otrzymały kilkadziesiąt listów z podziękowaniami. „Bardzo się cieszymy i dziękujemy za przyznanie darowizny naszemu Ośrodkowi w ramach akcji 'Nadzieja’. Jest nam niezmiernie miło, że będziemy mogli uczestniczyć w Państwa akcji. Środki te pozwolą nam na zakup materiałów i zapewnienie opieki naszym pacjentom” – napisał Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenie Księży Marianów. „Nadzieja przemieniła się w ogromną radość. Przyznana darowizna do ogromny zastrzyk w naszym 'dziurawym’ zawsze budżecie, który pozwoli na doposażenie domu, poprawę warunków mieszkaniowych naszych mieszkańców i wykonanie niezbędnego remontu” – napisało z kolei Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które prowadzi dom pomocy społecznej.

Akcja „Nadzieja” wciąż trwa. Aby wziąć w niej udział, wystarczy nabyć książkę-cegiełkę w wersji papierowej (m.in. na Empik.com), a także w formie e-booka na Publio.pl. Poniżej znajdziecie listę ośrodków, które otrzymały wsparcie.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy