banner ad

Dziecięce marzenie amerykańskich dziewczynek: zostać pisarką

16 listopada 2012


Jak wynika z raportu opublikowanego przez serwis społecznościowy LinkedIn zawód pisarki bądź dziennikarki jest trzecią najpopularniejszą pracą, o jakiej marzą w dzieciństwie młode Amerykanki.

W ramach badań pod nazwą „Praca marzeń” przedstawiciele LinkedIn przeprowadzili ankietę pośród 8 tysięcy specjalistów z całego świata, aby znaleźć najbardziej typowe aspiracje zawodowe z dzieciństwa oraz uzyskać odpowiedź na pytanie, jak wielu osobom udało się spełnić swoje marzenia.

Wyniki ankiety prezentują nie tylko globalny trend, ale również skupiają się szczegółowo na mieszkańcach USA, czyli najliczniejszej grupie użytkowników LinkedIn.

Badania wykazały, że praca pisarki lub dziennikarki znalazła się na trzecim miejscu ? po nauczycielce i weterynarzu – wśród wymarzonych zawodów z dzieciństwa u kobiet mieszkających w USA. Tak wysokie miejsce literackiej kariery nie powinno dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że kobiety na świecie (również w Polsce) o wiele chętniej sięgają po książki od mężczyzn.

Warto zauważyć, że prawie jedna trzecia (30,3 procent) użytkowników LinkedIn biorących udział w ankiecie stwierdziła, że albo wykonuje obecnie swoją wymarzoną pracę z dzieciństwa, albo robi karierę w zawodzie, który jest z nią powiązany. Osoby, które zajmują się czymś zupełnie innym, najczęściej jako powód podawały: „Jak byłem starszy, zainteresowałem się inną ścieżką kariery” (43,5 procent).

Więcej niż 70 procent ankietowanych stwierdziło, że najważniejszą cechą wymarzonej pracy powinna być „przyjemność z jej wykonywania”, drugim istotnym czynnikiem było „pomaganie innym” (8 procent), a następnie „wysokie wynagrodzenie”. Trudno nam ocenić, na ile zawód literata koresponduje z powyższymi trzema elementami (to zapewne sprawa indywidualna), gdybyście jednak szukali porad, które pomagają spełnić marzenie o karierze pisarza, znajdziecie je u nas pod tagiem „jak pisać”.

Poniżej wykres „Praca marzeń” prezentujący wyniki LinkedIn:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy