Dzieci w Polsce otrzymały już ponad 3 miliony wyprawek czytelniczych

10 grudnia 2021

Ponad 3 miliony wyprawek czytelniczych trafiło już do dzieci i rodziców w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej od 2017 roku przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekt zaangażowane są szpitale położnicze, biblioteki publiczne i szkoły podstawowe w całej Polsce.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” ma trzy etapy i skierowana jest do nowo narodzonych dzieci, przedszkolaków oraz pierwszoklasistów (a także ich rodziców i opiekunów). Celem jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa literatura. Zainicjowany w 2017 roku projekt ma zachęcać rodziców i opiekunów do czytania książek dzieciom już od narodzin. Chodzi o to, by przekonywać dorosłych, że wspólne czytanie książek pomaga dzieciom w nazywaniu swoich emocji, uczy je empatii, a także poszerza słownictwo.

W piątek podczas konferencji prasowej podsumowano kolejną edycje kampanii. Rola tegorocznych ambasadorów przypadła w udziale parze aktorów: Emilii Komarnickiej-Klynstra i Redbadowi Klynstra-Komarnickiemu. „W naszym domu książki są wszędzie, to artykuły pierwszej potrzeby, nieocenione źródło uniwersalnych wartości wpływających na rozwój dziecka od najmłodszych lat. Jesteśmy przekonani, że to najlepsza inwestycja w nasze dzieci i w nasze relacje. Wspólne czytanie buduje głębokie więzi i sprawia, że między nami jest więcej bliskości, otwartości i miłości, a w naszych dzieciach jeszcze więcej wyobraźni i ciekawości świata” – powiedzieli Emilia i Redbad podczas konferencji.

W tym roku kampanię w mediach promuje spot reklamowy, który odpowiada na pytanie „Co można mieć za 3 miliony?”, nawiązując tym samym do liczby książek, które Instytut przekazał dzieciom oraz ich rodzicom. „Jesteśmy przekonani, że 3 miliony książek, które dzięki kampanii trafiły do dzieci i rodziców, to nie tylko imponująca liczba egzemplarzy, lecz przede wszystkim nieocenione źródło uniwersalnych wartości wpływających na rozwój dziecka od najmłodszych lat oraz budowanie relacji z rodzicami i bliskimi. Wartości, których nie da się tak po prostu kupić” – informuje Instytut Książki.

„Liczby mówią same za siebie. Instytut Książki w ramach projektu podarował już ponad 3 miliony wyprawek czytelniczych. W projekt zaangażowanych jest ponad 350 szpitali i oddziałów położniczych, 6700 bibliotek publicznych oraz przeszło 13 tysięcy szkół podstawowych w całej Polsce. Tym samym kampania mająca na celu wspieranie czytelnictwa stała się jednym z największych tego typu programów w Europie i na świecie” – mówił prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki.

Instytut Książki wierzy, że dzięki podarowaniu dzieciom tak dużej liczby książek „wpuszczono w obieg” dużo dobra – niematerialnego bogactwa kształtującego nie tylko małego człowieka, ale również dorosłych. „Z czytania płyną bowiem liczne korzyści dla rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach, które przekładają się na sukcesy w dorosłym życiu. Liczymy, że dzięki kampanii w naszych relacjach z dziećmi będzie więcej bliskości, otwartości i miłości, a w naszych małych czytelnikach jeszcze więcej wyobraźni, ciekawości świata i odwagi” – czytamy w komunikacie Instytutu.

W 2017 roku w ramach kampanii wydano pierwszą książkę pt. „Pierwsze wiersze dla…” przeznaczoną dla dzieci w wieku do 3 lat, która – wraz ze specjalną broszurą informacyjną dla rodziców – była dystrybuowana na oddziałach położniczych szpitali w całym kraju. Od lipca 2021 roku najmłodsze dzieci otrzymują już nową książkę pt. „Mama, tata i ja! Hop-la-la!”. Jest to antologia utworów polskich autorów, zilustrowana przez artystkę Elżbietę Wasiuczyńską. Miesięcznie wyprawkę otrzymuje blisko 30 tysięcy młodych rodziców w ponad 350 szpitalach w całym kraju.

Od 2019 roku wyprawki czytelnicze otrzymują również dzieci w wieku przedszkolnym, które odwiedzą z rodzicami biblioteki publiczne. W tym przypadku jest to książka „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia. Natomiast od 2020 roku także uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych dostają książkę – „Pierwsze abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy