Dzieci nadal wolą czytać tradycyjne książki

28 stycznia 2013


Badania dowodzą, że chociaż popularność ebooków z roku na rok wzrasta, to jednak dzieci nadal dla rozrywki preferują czytanie książek drukowanych na papierze.

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Schoolastic, największego na świecie dystrybutora i wydawcę książek dla dzieci, ponad połowa (58 procent) respondentów w wieku 9-17 lat zadeklarowała, że będzie zawsze chciała czytać książki publikowane na papierze, nawet jeśli dane tytuły będą dostępne jako ebooki. Z kolei 80 procent dzieci czytających ebooki nadal dla przyjemności oddaje się głównie lekturze drukowanych książek.

Chociaż tradycyjne książki cieszą się stabilną pozycją, w obyczajach czytelniczych najmłodszych coraz częściej pojawiają się również książki cyfrowe. Aż 46 procent dzieci biorących udział w badaniu przyznało, że czytało ebooka (w porównaniu do 27 procent z 2010 roku). 51 procent dzieci, które nie miało dotąd okazji do bliższego kontaktu z e-książkami, powiedziało, że jest zainteresowane taką formą lektury.

57 procent dzieci wskazało wygodę jako największą zaletę ebooków. W międzyczasie 72 procent respondentów wybrało funkcję ?słownika? jako najbardziej istotny atrybut, 70 procent przekonuje robienie notatek, zaznaczanie i komentowanie fragmentów, a 67 procent ? funkcje i dodatki, dzięki którym można polepszyć umiejętność czytania lub zwiększyć zasób słownictwa. Opcja czytania na głos została wybrana zaledwie przez 31 procent badanych.

Dzieci preferują ebooki, kiedy nie chcą, aby ich znajomi wiedzieli, co czytają, oraz podczas podróży. Drukowane książki cenią bardziej, gdy czytają w łóżku albo mają zamiar podzielić się danym tytułem ze znajomymi.

Jeśli chodzi o podejście do czytania, zaledwie 34 procent dzieci czyta książki dla zabawy przez 5-7 dni w tygodniu, co stanowi trzyprocentowy spadek w porównaniu do 2010 roku. O wiele popularniejszym zajęciem w tej kategorii jest oglądanie DVD, telewizji, granie w gry video (67 procent). Prawie połowa (49 %) rodziców uważa, że ich dziecko nie spędza wystarczającej ilości czasu na czytaniu dla zabawy. Co ciekawe, raport pokazuje, że czytanie dla rozrywki zanika wraz z wiekiem (najrzadziej czytają w ten sposób nastolatki w wieku 15-17 lat).

92 procent nieletnich przyznało, że chętniej kończą książkę, którą sami wybrali do czytania.

Badania przeprowadzono w USA na reprezentatywnej grupie 1074 dzieci w wieku od 6 do 17 lat oraz ich rodzicach.

fot. Jan H. Andersen

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy