Duży wzrost czytelnictwa wśród nastolatek! Najnowsze wyniki badania Biblioteki Narodowej

8 czerwca 2018


Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki najnowszego ogólnopolskiego badania czytelnictwa wśród młodzieży. Z raportu dowiadujemy się, że w perspektywie ostatnich czterech lat nastąpił wyraźny skok zainteresowania książkami wśród dziewcząt. Odsetek nastolatek czytających w czasie wolnym wzrósł w tym okresie z 72% do 82%.

Odkąd prowadzone są badania, czyli od 14 lat, dorastające dziewczyny zawsze czytały więcej od chłopców. Wzrosty i spadki w tej grupie wiekowej były jednak podobne dla obu płci. Tymczasem w ostatnim badanym okresie różnice się pogłębiły ? można mówić o wyraźnym wzroście czytelnictwa wśród dziewcząt, szczególnie w czasie wolnym (a właściwie o powrocie do poziomu sprzed lat ? patrz tabela). W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w 2013 roku nastąpił skok o 10 punktów procentowych. Przełożyło się to na nieznaczny wzrost czytelnictwa nastolatków obu płci w czasie wolnym (z 62% na 65%). Chłopcy nie przyłożyli jednak do tego wyniku ręki ? wśród nich da się zauważyć stały spadek zainteresowania czytaniem dla przyjemności.

Co ciekawe, najczęstszym i zdecydowanie rosnącym źródłem lektur są w przypadku dziewcząt własne zakupy (wzrost z 24% na 37%). Raport podaje, że badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych oraz fantastycznych dla młodzieży, które szybko stają się tematami głośnych ekranizacji, artykułów prasowych oraz ożywionych dyskusji fanów w mediach społecznościowych. Badania wskazują że nastolatki informacji o książkach szukają najczęściej w Internecie.

Źródłem lektur obowiązkowych wciąż są głównie biblioteki, zwłaszcza szkolne. Jeśli chodzi o książki czytane dla przyjemności, przewagę mają zakupy własne. Co ciekawe, z bibliotek publicznych młodzież najczęściej wypożycza książki przeznaczone dla dorosłych, a w drugiej kolejności? dla dzieci. Najchętniej czytane tytuły, czyli młodzieżową fantastykę postapokaliptyczną i literaturę obyczajową autorów zagranicznych, wypożyczano stosunkowo rzadko, preferując własne zakupy. Są to więc książki, które młodzi chcą mieć na własność.

Badanie potwierdziło też powszechność smartfonów wśród nastolatków: już 93% badanych posiada je i wykorzystuje do wyszukiwania informacji, komunikacji ze znajomymi, słuchania muzyki oraz do gier cyfrowych. 37% respondentów korzystało z tych urządzeń do znajdywania informacji o książkach i recenzji w Internecie (zaglądało na fora, portale i blogi). Po podobne materiały na papierze sięgnęło zaledwie 2% gimnazjalistów!

Badanie przeprowadzono w IV kwartale 2017 roku na losowej, ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie uczniów III klasy gimnazjum. Ankiety wypełniło 1794 uczniów, 1785 rodziców, 104 dyrektorów i 104 polonistów uczących w wylosowanych klasach ze 104 gimnazjów. Podstawowym celem badania jest śledzenie postaw i praktyk czytelniczych związanych z długimi, złożonymi tekstami, jakimi są książki. Pod uwagę brane są ich dowolne postaci. Analizowane jest czytanie zarówno w obrębie obowiązku szkolnego, jak i w czasie wolnym ucznia. Autorem badania i jego opracowań jest dr Zofia Zasacka z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej przy współpracy metodologicznej i statystycznej Instytutu Badań Edukacyjnych. Realizację badania w terenie przeprowadziła Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej.

[am]
fot. Send me adrift / Flickr
źródło: Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy