Dukaj, Brzezińska i Wegner laureatami Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019

15 września 2019


W sobotę podczas odbywającego się w Toruniu konwentu Copernicon poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego przyznawanej autorom wybitnych dzieł utrzymanych w konwencji fantastyki.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego została utworzona w 2008 z inicjatywy pisarza SF i fizykochemika Andrzeja Zimniaka. Statuetką honorowani są autorzy najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. To jedyne polskie wyróżnienie dla twórców fantastyki przyznawane przez profesjonalistów, pozostałe mają charakter plebiscytowy. Nominowani wyłaniani są w wyniku głosowania imiennego przez zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i czytelników, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Jury pod przewodnictwem dr hab. Macieja Wróblewskiego postanowiło w tym roku przyznać Główną Nagrodę Jackowi Dukajowi za powieść „Imperium chmur”. Historia długości osobnej książki znalazła się w antologii „Inne światy” (wyd. SQN) zawierającej teksty fantastyczne inspirowane pracami artysty Jakuba Różalskiego. Dukaj umiejscowił akcję w Japonii i nawiązał do jednego z wątków w „Lalce” Prusa, pokazując co by było, gdyby Wokulski i Geist zaczęli produkować metal lżejszy od powietrza.

Złote Wyróżnienie przypadło Annie Brzezińskiej za powieść „Woda na sicie” (Wydawnictwo Literackie). Fabuła osadzona została w fantastycznej krainie wzorowanej na wczesnorenesansowej Italii oraz lochach inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia. Książka ma formę zapisków z przesłuchań przed inkwizytorami. To studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie kolejna w dorobku autorki opowieść o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn.

Srebrne Wyróżnienie otrzymał Robert M. Wegner za powieść „Każde martwe marzenie” (wyd. Powergraph), która została w tym roku uhonorowana także Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Jest to piąty tom cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, który cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale i w Rosji. „Kiedy zaczynałem wydawać książki, wieszczono śmierć klasycznego fantasy. Mówiono, że fantasy jako gatunek już się wypaliło, że teraz wszyscy będą pisać trochę jak China Miéville, czyli new weird, że będziemy przekraczać granice gatunków, że w zasadzie wszystko zostało już powiedziano w fantasy, a ja stwierdziłem, że nie, że gatunek został tak naprawdę liźnięty, że jest jeszcze sporo rzeczy, które można napisać, i mnóstwo fascynujących historii, które można opowiedzieć, więc ja to spróbuje zrobić” ? mówił Wegner podczas ostatniego Prykonu. Jak widać, udaje mu się to czynić z dużym powodzeniem.

W tym roku, już po raz piąty, nagroda miała wymiar finansowy dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywca Głównej Nagrody otrzymał 10 tysięcy złotych, laureatka Złotego Wyróżnienia ? 5 tysięcy złotych, a laureat Srebrnego Wyróżnienia ? 3 tysiące.

[am]
fot. statuetki i źródło: Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy