Drukowana wersja Wikipedii może być twoja już za 1,85 miliona zł!

22 czerwca 2015

drukowana-wikipedia-1
Amerykański artysta i twórca oprogramowania Michael Mandiberg (na zdj. po lewej) we współpracy z serwisem Lulu.com zajmującym się drukowaniem na życzenie oferuje możliwość nabycia papierowej wersji Wikipedii. Wszystko, czego ci potrzeba, zanim przystąpisz do zakupu, to odpowiednia ilość miejsca na półkach i gotówki na koncie.

Mandiberg napisał program do konwersji 11,5 miliona haseł z anglojęzycznej Wikipedii do formatu, jaki jest potrzebny do wydrukowania internetowej encyklopedii w formie książek. Cały zestaw plików zajmuje ok. 11 gigabajtów i aktualnie jest załadowywany na serwery Lulu.com. Proces ten zajmie jakieś 2 tygodnie, po czym każdy zainteresowany będzie mógł sobie zamówić komplet Wikipedii z przesyłką do domu.

drukowana-wikipedia-2

Drukowana wersja najpopularniejszej na świecie internetowej encyklopedii składać się będzie z 7600 tomów, z czego 91 zajmie sam spis treści, a kolejne 36 ? nazwiska autorów, którzy przyczynili się do powstania haseł. Warto więc przed zakupem pomyśleć o wystarczającej ilości miejsca na regałach. Każdy tom ? 700 stron w twardej oprawie ? kosztuje 80 dolarów (ok. 300 zł). Chętni na cały zestaw muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 500 tysięcy dolarów (1,85 miliona złotych). Jak wyliczono, gdybyśmy woleli sami wydrukować Wikipedię w domu, sam koszt papieru wyniósłby nas ponad 100 tysięcy złotych (i to wtedy, gdybyśmy użyli zwykłego papieru ksero).

drukowana-wikipedia-3

Oczywiście przy zakupie należy pamiętać, że ze względu na ciągłe aktualizacje internetowej Wikipedii już w momencie wydania wersja drukowana encyklopedii będzie nieaktualna.

Pomysłodawca projektu, Michael Mandiberg, jest od dawna współpracownikiem Wikipedii (zredagował okołu 2 tysięcy haseł). Katherine Maher, dyrektor ds komunikacji w Wikimedii, powiedziała, że inicjatywa artysty to wspaniały gest w kierunku wiedzy: „Rzeczywistość jest jednak taka, że wiedza przekroczyła naszą zdolność do trzymania jej w tomach na półkach”.

drukowana-wikipedia-4

drukowana-wikipedia-5

[aw,am]
źródło: Sky News, New York Times
fot. Wikimedia Commons

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy