Drewniany statek z książkami przyciąga uwagę wczasowiczów na plaży w Maroku

27 sierpnia 2016

statek-z-ksiazkami-maroko-1
W sierpniu na plaży Deauville w miejscowości Al-Dżadida w zachodnim Maroku stanęła biblioteka plażowa w kształcie statku. Oryginalna konstrukcja przykuwa uwagę wczasowiczów, którzy tłumnie przychodzą wypożyczać książki.

Latem na plażach w licznych krajach pojawiają się biblioteki plażowe z myślą o dostarczaniu lektur osobom wypoczywającym nad wodą. Najczęściej są to drewniane wiaty lub otwarte regały, do których zaglądają miłośnicy książek. Co jednak zrobić, aby do biblioteki plażowej niczym ćmy do światła zlecieli się również ci, którzy na co dzień nie czytają? Można na przykład przykuć ich uwagę atrakcyjnym „opakowaniem”.

Tak pomyśleli pracownicy mediateki w Al-Dżadida, stawiając w tym roku na głównej miejscowej plaży tłumnie obleganej przez turystów tymczasową bibliotekę przypominającą statek. Dzięki przemyślanej konstrukcji może ona pomieścić ponad 1800 książek i komiksów.

statek-z-ksiazkami-maroko-2

„Ten statek przyciąga” ? mówi Abdellah Slimani, pracownik mediateki Idriss Tachfini. „Podchodzą powoli, na początku nieśmiało, a potem coraz bliżej, chwytają książki i kartkują, a my widzimy, że to się sprawdza!”

O sukcesie biblioteki świadczą liczby. Każdego dnia ponad 500 plażowiczów wypożycza bezpłatnie książki, a mnóstwo ludzi w kąpielówkach bierze udział w spotkaniach z pisarzami i poetami, które organizowane są na miejscu.

statek-z-ksiazkami-maroko-3

statek-z-ksiazkami-maroko-4

[am]
fot. Youtube/Hespress
źródło: France 24

Tematy: , ,

Kategoria: newsy