banner ad

Dopadła cię nagła potrzeba czytania? Na ulicach Warszawy znajdziesz skrzynki z Książkowymi Zestawami Ratunkowymi

10 maja 2018


Dopadła cię nagła potrzeba czytania, a brak ci książki pod ręką? Od teraz to nie problem. W przestrzeni Warszawy znajdziesz Książkowe Zestawy Ratunkowe. Poprowadzą cię do nich informacje na przystankach komunikacji miejskiej. Po prostu otwierasz skrzynkę, wyjmujesz książkę i zabierasz ją ze sobą.

Wiele kampanii zachęca do czytania, ale nie każda z nich informuje, co należy zrobić, gdy niespodziewanie dopadnie nas czytelniczy głód. Pytanie brzmi: gdzie znaleźć książkę, gdy nie mamy jej przy sobie? Nic prostszego. W ogólnodostępnych punktach Warszawy ustawiono dwadzieścia specjalnych skrzynkach! Ich zawartość to cudowne lekarstwo na zaspokojenie nagłej potrzeby czytelniczej, a także okazja do sięgnięcia po lekturę popularnego autora, festiwalową premierę lub nowy gatunek literacki.

Książkowy Zestaw Ratunkowy to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce, a prawdopodobnie także na świecie. W ten niestandardowy sposób organizatorzy zapowiadają Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, który startuje już 14 maja, a przy okazji promują czytelnictwo oraz dają możliwość zapoznania się z książkami autorów goszczących na tegorocznej edycji wydarzenia. Niektórzy być może zaledwie przyjrzą się okładce i przeczytają pierwsze strony, inni z pewnością wrócą do domu z nową pozycją.

Każdego dnia w skrzynce z Książkowym Zestawem Ratunkowym można znaleźć nowy tytuł. Nagłą potrzebę lektury zaspokoją: „Rudowłosa” Orhana Pamuka (Wydawnictwo Literackie), „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej (Wydawnictwo Znak), „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej (Wydawnictwo Literackie), „Czerwony Pająk” Katarzyny Bondy (Wydawnictwo Muza) oraz „Kobieta w oknie” A. J. Finna (Wydawnictwo W.A.B.). Niektóre z nich pojawią się w skrzynkach przedpremierowo.

Organizatorzy Festiwalu Apostrof wierzą, że każda książka z zestawu ratunkowego nie tylko zaspokoi głód czytania, ale również wzbudzi ciekawość, scementuje pasję do książek i przede wszystkim stworzy nowego czytelnika. Właśnie dlatego przez cały tydzień poprzedzający festiwal, aż do 14 maja włącznie, będzie można sięgnąć po festiwalowe lektury. Do udziału w akcji i skorzystania z zestawów zaprasza Jacek Dehnel, który jest kuratorem tegorocznej edycji Apostrofu.

Książkowe Zestawy Ratunkowe można znaleźć w Warszawie przy: ul. Marszałkowskiej, placu Defilad, placu Konstytucji, ul. Chmielnej, ul. Gałczyńskiego, ul. Oboźnej, ul. Foksal, ul. Dobrej, ul. Nowy Świat, ul. Tamka, ul. Smolnej. Wskazówki informujące, jak trafić do skrzynek, widnieją na plakatach umieszczonych w gablotach wiat przystankowych.

fot. Piotr Krajewski

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy