Dominika Słowik laureatką Paszportu „Polityki” 2019 w kategorii literatura. Tytuł Kreatora Kultury otrzymała Olga Tokarczuk

14 stycznia 2020


Już po raz 27. na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie wręczono Paszporty „Polityki”, czyli doroczne nagrody kulturalne tygodnika „Polityka”. Laureatką w kategorii „literatura” została Dominika Słowik za powieść „Zimowla”. Z kolei tytuł Kreatora Kultury przypadł w udziale noblistce Oldze Tokarczuk.

W uzasadnieniu przyznania Paszportu Dominice Słowik podano, że nagroda należała się pisarce „za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – 'kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość'”. „Zimowla” to thriller z elementami opowieści grozy, który daje bardzo ciekawy obraz historii najnowszej – lat 80. i 90. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda, myślenie magiczne okazuje się zasadą istnienia całego kraju. Akcja książki rozgrywa się w miasteczku w Dolinie Zmornickiej, gdzie dochodzi do serii niewyjaśnialnych zjawisk. Zacierają się granice między możliwym, a niemożliwym. W Cukrówce tajemnica goni tajemnicę, wyłowione z jeziora ciało, ojciec który porzuca swoją pracę w urzędzie by zostać wróżem, Pszczelarz tresujący swój rój. Naga Dygnarówna nocą spaceruje po ulicach miasteczka, a Misza w wolnej chwili zajmuje się sprowadzaniem trawki ze Słowacji. Mieszkańcy są podzieleni albo czekają na kolejny cud albo poszukują skarbu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Laureatka książki, Dominika Słowik, urodziła się w 1988 roku w Jaworznie. Zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią „Atlas Doppelganger”, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Nad swoją drugą książką, „Zimowlą”, autorka pracowała blisko cztery lata. Odbierając Paszport Polityki, podziękowała swojej rodzinie i przyjaciołom, a także wydawcy, Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak, bo – jak podkreśliła – o ile pisanie książek jest bardzo samotniczym zajęciem, to ich publikowanie jest już pracą zespołową. „Chciałam powiedzieć, że ta nagroda jest tym bardziej dla mnie ważna, bo po raz pierwszy w historii Paszportów Polityki w kategorii literatura są nominowane trzy kobiety. I to było wspaniałe znaleźć się w ich towarzystwie” – dodała laureatka.

Od 2002 roku na każdej gali kapituła Paszportów przyznaje także tytuł Kreatora Kultury – osobie lub instytucji, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność. Nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury. W tym roku otrzymała ją Olga Tokarczuk „za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść 'Bieguni’, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. 'Prowadź swój pług przez kości umarłych’ także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej literatury, ale naszej planety. I za ’czułego narratora’ oraz radość z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie”.

Paszporty „Polityki” przyznawane są od ponad ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze, ich zdaniem, osobowości twórcze minionego roku. Kapituła nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka” wybiera laureatów w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Paszportami nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy