banner ad

Dom w Ontario, w którym mieszkała Lucy Maud Montgomery, zostanie przekształcony w muzeum

7 kwietnia 2017


Dawna plebania w malowniczej miejscowości Norval w prowincji Ontario (Kanada), gdzie Lucy Maud Montgomery mieszkała w latach 1926-1935, została zakupiona dzięki wielbicielom twórczości pisarki, którzy planują przekształcić budynek w muzeum jej poświęcone.

Kupcem domu jest L.M. Montgomery Heritage Society, grupa wolontariuszy, która określa siebie jako „międzynarodową społeczność czytelników szczególnie zainteresowaną” życiem autorki. Część kosztów pokryło dwóch pragnących zachować anonimowość ofiarodawców, którzy wyłożyli po 100 tysięcy dolarów. Jeden z nich jest spokrewniony z Lucy Maud Montgomery i nawet mieszka na słynnym Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Wciąż trwa zbieranie funduszy na spłatę reszty kredytu hipotecznego.

„To dla nas bardzo wielkie święto. Czuję, że osiągnęliśmy coś naprawdę ważnego. Uważam, że fani będą zachwyceni, mogąc stanąć w miejscu, w którym ona stała, przebywając dokładnie w tym pokoju, w którym ona pisała” – powiedziała Lois Fraser, prezes Heritage Foundation of Halton Hills, z ramienia którego działa L.M. Montgomery Heritage Society.

Lucy Maud Montgomery przeprowadziła się z Wyspy Księcia Edwarda do Ontario w 1911 gdy jej mąż, prezbiteriański pastor Ewan MacDonald, zaczął pracować w Leaksdale. W 1926 rodzina zamieszkała w innej miejscowości położonej w tej samej prowincji, w Norval. W znajdującym się tam domu pisarka stworzyła pięć ze swoich dwudziestu dwóch powieści, a także wiele opowiadań, wierszy oraz trzy tomy dziennika. „Okna pokoju, w którym pisała, wychodzą na sosnowe wzgórze tak, jak opisywała to w swoich dziennikach, i te sosny wciąż tam są. To, co sprawia, że jestem tak podekscytowana, to fragmenty, w których mówiła, że kocha Norval bardziej niż jakiekolwiek inne miejsce za wyjątkiem Cavendish. Wiemy, gdzie jest jej numer jeden, chcemy więc być numerem dwa” – mówi Fraser.

Mary Beth Cavert, pochodząca z Minnesoty znawczyni twórczości pisarki i członkini Towarzystwa Literackiego im. L.M. Montgomery, powiedziała, że spacerując po Norval, można poczuć się, jakby przeniosło się w czasie do 1926 roku. Zapewniła też, że ludzie podróżujący śladami autorki „Ani z Zielonego Wzgórza”, prócz Leaksdale i Bali (jej ulubionego miejsca na wakacje, gdzie również znajduje się muzeum), z pewnością będą także odwiedzać Norval. „W swym pisarstwie wykorzystywała wszystko, co nawinęło się jej pod palce, więc każde miejsce, w którym żyła, przyczyniało się częściowo do tego, co możemy wyczytać z jej twórczości” – wyjaśniła. „To wspaniałe miejsce i myślę, że będą tu mieli mnóstwo turystów”.

Spadku zainteresowania osobą Lucy Maud Montgomery na pewno nikt nie przewiduje. Tym bardziej, że stacja Netflix zapowiada na maj serial na podstawie „Ani z Zielonego Wzgórza”. Pierwszy pełny zwiastun produkcji możecie obejrzeć poniżej.

[aw]
fot. L.M. Montgomery Heritage Society
źródło: CBC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy