Dom sióstr Brontë odzyskał oryginalne kolory

13 lutego 2013


Dom, a właściwie plebania w Haworth, gdzie większość swojego życia spędziły siostry Brontë może poszczycić się wystrojem z czasów, kiedy mieszkały w nim autorki. Efekt taki udało się uzyskać dzięki odkrytym niedawno fragmentom oryginalnej dekoracji.

Naukowcy z Uniwersytetu Lincolna przebadali kawałki ścian w budynku, który pełni obecnie rolę muzeum. W niektórych miejscach natrafiono na 18 warstw farb i tapet, z czego najstarsze pochodziły z połowy XIX wieku. Właśnie wtedy mieszkały tam wraz z ojcem oraz bratem trzy siostry – Charlotte, Emily i Anne. W Haworth napisały również swoje słynne powieści „Jane Eyre” i „Wichrowe Wzgórza”.

Wszystkie zabytkowe pokoje, które są częścią oryginalnej plebanii, zostały całkowicie od nowa udekorowane. Jak zapowiedziała menadżerka muzeum Ann Dinsdale, budynek jeszcze nigdy nie był tak wierny czasom, kiedy żyły w nim siostry Brontë.

Dotychczas w powszechnej świadomości przyjęło się, że w domu autorek panował surowy wystrój z pomalowanymi na biało i szaro ścianami. Podobnie przedstawiono go we francuskim filmie biograficznym w reżyserii André Téchiné’a. W rzeczywistości siostry eksperymentowały z kolorami, o czym przekonać się można, odwiedzając muzeum albo oglądając zdjęcia załączone do newsa.

Na zdjęciu u góry widzimy jadalnię w domu. Fotografie poniżej przedstawiają prace remontowe w pokojach (od lewej) Charlotte, pana Brontë oraz w jadalni.

fot. Bronte Parsonage Museum

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy