banner ad

Dom J.G. Ballarda został wystawiony na sprzedaż. Zobaczcie, jak mieszkał autor „Kraksy” i „Wieżowca”

2 grudnia 2016

dom-ballarda-sprzedaz-01
Dom w Shepperton, w którym przez blisko pół wieku mieszkał J.G. Ballard, został wystawiony na sprzedaż. Z racji tego, że pisarz zmarł przed zaledwie siedmioma laty i wiele elementów wyposażenia budynku zostało zachowanych w oryginalnym stanie, jest to rzadka możliwość, aby zobaczyć, jak mieszkał autor takich powieści, jak „Kraksa”, „Wieżowiec” czy „Imperium słońca”.

Ballard przeprowadził się do Shepperton leżącego 26 km na południowy zachód od centrum Londynu w 1960 roku i mieszkał tam aż do śmierci w 2009 roku. Miasto wywarło duży wpływ na jego wyobraźnię: przyciągał go brak komercyjnego znaczenia Shepperton, jego podmiejski i bardzo angielski charakter, popękane betonowe jezdnie, a także bliskość lotnisk i obwodnic. To właśnie w pobliżu Shepperton jeździł bohater jego powieści „Kraksa” („Crash”). W innej książce określił miasto jako typowe przedmieście, „paradygmat nigdzie”.

dom-ballarda-sprzedaz-02

Wielu fanów prozy Ballarda nie mogło się nadziwić, jak człowiek słynący z tak osobliwych wizji mógł mieszkać w tak zwyczajnym miejscu, w jednym z najbardziej zapuszczonych domów na osiedlu, z pożółkłymi firankami w oknach i zarośniętym ogrodem na tyłach posesji.

dom-ballarda-sprzedaz-03

Dom należący do Ballarda po raz pierwszy został wystawiony na sprzedaż już w 2011 roku. Wtedy fani pisarza chcieli urządzić zbiórkę pieniędzy na zakup posiadłości, aby uchronić ją przed „koniecznym remontem” (jak to określono w ogłoszeniu biura nieruchomości). Niestety nie udało się uzyskać potrzebnych funduszy. Obecnie dom ponownie trafił na rynek. Wprawdzie tym razem sprzedający chwalą się wymianą podłóg i założeniem centralnego ogrzewania, jednak podkreślają, że prawie wszystkie pozostałe elementy stałego wyposażenia pozostały niezmienione, co daje wyjątkową okazję, aby zobaczyć, jak żył jeden z największych wizjonerów brytyjskiej literatury.

Cena za nieruchomość jest stosunkowo niska i wynosi 475 000 funtów.

dom-ballarda-sprzedaz-04

dom-ballarda-sprzedaz-05

dom-ballarda-sprzedaz-06

dom-ballarda-sprzedaz-07

dom-ballarda-sprzedaz-08

dom-ballarda-sprzedaz-09

Tak wyglądał ogród za domem w 2011 roku:

dom-ballarda-sprzedaz-10

J.G. Ballard w swoim domu w Shepperton:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy