„Dojeżdżający hodowca świń” wybrany Najdziwniejszym Tytułem Książki 2017 roku

28 lipca 2017


Organizatorzy Nagrody Diagram ogłosili laureatkę tegorocznej edycji plebiscytu, a tym samym zdobywczynię miana Najdziwniejszego Tytułu Książki 2017 roku. Została nią wybrana książka „The Commuter Pig-Keeper” (z ang. „Dojeżdżający hodowca świń”) autorstwa Michaeli Giles.

Nagrodzona publikacja zdobyła 40% głosów w plebiscycie, sprawiając tym samym niemałą radość autorce, która zajmuje się badaniem zdrowia zwierząt i sama posiada hodowlę świń w West Sussex. Jak przyznała, ??wieść o nagrodzie nadeszła tuż po tym, gdy jedna z jej świń zdobyła tytuł Czempiona Czempionów na wystawie rzadkich ras. „Moi wydawcy pytali, czy rozważam zmianę tytułu na coś 'sensownego’. Na szczęście redaktor naczelny jest całkiem fajny i zdecydował się go pozostawić” – przyznała.

Już podtytuł – „Kompleksowy przewodnik po hodowli trzody chlewnej, gdy czas jest twoim najcenniejszym towarem” – zdradza, o czym traktuje nagrodzona książka. Publikacja skierowana jest do osób, którym marzy się posiadanie własnej niedużej hodowli, ale mają napięty harmonogram pracy. Autorka przekonuje, że posiadanie niedużej trzody chlewnej jest zadaniem, które wymaga wiedzy, ale niekoniecznie czasu. W książce omówiono tematy obejmujące praktycznie wszystkie aspekty hodowli świń, w tym metody żywienia, organizacji zabudowy stodoły dla trzody i utrzymywania trzody. Przewodnik przybliża również kwestie administracyjne i biznesowe związane z hodowlą, a także udziela porad dotyczących planowania awaryjnego na wypadek wystąpienia problemów.

Koordynator nagrody, Tom Tivnan, oświadczył że 40% głosów dla zwycięskiej książki to najlepszy wynik, a zarazem najbardziej spolaryzowany plebiscyt od niemal dekady. Drugie miejsce przypadło publikacji o tytule „Błędy na australijskich monetach w systemie dziesiętnym i przeddziesiętnym: Główny przewodnik po błędach na australijskich monetach w systemie dziesiętnym i przeddziesiętnym”, która zdobyła 32,7% głosów.

Nagroda Diagram nie ma wartości pieniężnej. Laureatka otrzymała jedynie dyplom, butelkę znośnego bordo oraz zaszczyt dołączenia do grona dzieł nagrodzonych w blisko 40-letniej historii nagrody, żeby wymienić choćby: „Jak srać w lesie”, „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu”, „Gotowanie z Kupą”, „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”, „Zbyt nadzy dla nazistów”, „Jeśli chcesz zbliżenia w swoim związku, zacznij od swych nóg” czy „Jak robić kupę na randce”.

[am]
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy