banner ad

Didier Decoin został wybrany nowym przewodniczącym Akademii Goncourtów

21 stycznia 2020


Członkowie Akademii Goncourtów wybrali następcę Bernarda Pivota, który pod koniec ubiegłego roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego i ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Na czele gremium przyznającego najważniejszą francuską nagrodę literacką będzie teraz stał 74-letni Didier Decoin.

Wybór Didiera Decoina na przewodniczącego Akademii Goncourtów nie stanowi większego zaskoczenia. To właśnie ten pisarz i scenarzysta, sam przed laty uhonorowany Nagrodą Goncourtów, od 1995 roku pełnił funkcję sekretarza i częstokroć ogłaszał przed dziennikarzami nazwiska laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. W ostatnim czasie o nowym przewodniczącym było głośno z jeszcze jednego powodu – otrzymał bowiem (ex aequo z Brytyjczykiem Johnem Harveyem) Bad Sex in Fiction Award dla najgorszej opisanej sceny seksu w książce prozatorskiej.

Nowego przewodniczącego członkowie Akademii wybrali w poniedziałek, 20 stycznia, podczas spotkania, które tradycyjnie odbyło się w paryskiej restauracji Drouant. W głosowaniu wzięło udział ośmiu jurorów nagrody. Nieobecni byli Bernard Pivot, który przeszedł na emeryturę, oraz Virginie Despentes, która niedawno ogłosiła rezygnację z zasiadania w gremium, ponieważ zamierza poświęcić więcej czasu swojej pracy literackiej. W najbliższych miesiącach na ich miejsce zostaną wybrani nowi członkowie.

Nagroda Goncourtów to najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie przyznawane we Francji za najlepszą książkę prozatorską roku. Choć ma jedynie symboliczną wartość finansową, wynoszącą zaledwie 10 euro, to jednak cieszy się ogromnym prestiżem, dlatego określane jest często „małym Noblem”. Do tej pory Prix Goncourt otrzymali m.in. Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Patrick Modiano, Jonathan Littell, Michel Houellebecq i Pierre Lemaitre, a w ostatnich dwóch latach Nicolas Mathieu i Jean-Paul Dubois.

[am]
fot. Académie Goncourt

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy