banner ad

Diana Gabaldon zapowiada, że saga „Obca” zakończy się prawdopodobnie na 10 tomach

18 listopada 2016

seria-obca-10-tomow
Wszystko wskazuje na to, że popularna również w Polsce, szczególnie wśród czytelniczek, saga „Obca” autorstwa Diany Gabaldon zakończy się na dziesięciu tomach. Informację taką ujawniła sama pisarka podczas sesji pytań i odpowiedzi z czytelnikami zorganizowanej przez „Entertainment Weekly”.

Gabaldon odniosła się do sceny opisanej w pierwszym tomie sagi, gdy podczas pobytu w Szkocji mąż głównej bohaterki, Frank, zauważa na dworze mężczyznę odpowiadającego z opisu Jamiemu, który wpatruje się w okno sypialni, gdzie przebywa Claire. Autorka powiedziała, że wyjaśnienie tej zagadki będzie „naprawdę ostatnią rzeczą w ostatniej książce, którą – jak sądzę – prawdopodobnie będzie tom dziesiąty”.

Na premierę finalnego tomu przyjdzie najwyraźniej jeszcze trochę poczekać, ponieważ Gabaldon spędza na szukaniu materiałów i pisaniu każdej książki z serii jakieś dwa, trzy lata. Stąd też część dziewiąta ukaże się najprawdopodobniej w 2017 roku, zaś części dziesiątej można się spodziewać około 2020 roku. Aktualnie trwają przygotowania do realizacji trzeciego sezonu serialu „Outlander” kręconego na podstawie sagi.

Gabaldon, profesor sozologii na Uniwersytecie Stanowym Arizona, zaczęła pisać pierwszą powieść z serii w 1988 roku. Nie miała zamiaru pokazywać jej nikomu, a jedynie chciała poznać w praktyce, jak tworzy się książki. Zależało jej na rozgryzieniu procesu od podszewki, stąd też zdecydowała się umieścić fabułę w przeszłości, co wymagałoby prowadzenia obszernych badań. Tak powstał pierwszy tom sagi „Obca” (w oryg. „Outlander”).

Opowieść rozpoczyna się w 1945 roku. Sanitariuszka wojenna Claire Randall wraz z mężem, Frankiem Randallem, który powrócił z frontu, wybiera się do Szkocji, gdzie po długiej rozłące chce z ukochanym przeżyć ponownie miesiąc miodowy. Interesująca się medycyną naturalną bohaterka wybiera się na poszukiwanie ziół i przypadkiem znajduje kamienny krąg. Dotknąwszy jednego z głazów, przenosi się w czasie do 1743 roku. Trafia do niespokojnej epoki, znaczonej wojną domową, przesądami i szaleństwem czarów. Nie ma pojęcia, jak się w niej odnaleźć. I nie wie, że w nowym i niezrozumiałym świecie czeka ją prawdziwa miłość: młody, szlachetny i romantyczny szkocki wojownik Jamie Fraser, z którym los połączy ją na dobre i na złe.

Mieszanka romansu, powieści historycznej i przygodowej z elementami fantastyki spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, zwłaszcza wśród czytelniczek, sprzedając się na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W Polsce seria „Obca” ukazuje się nakładem wydawnictwa Świat Książki. Od 2014 roku stacja telewizyjna Starz realizuje serial „Outlander” na podstawie cyklu Diany Gabaldon z Caitrioną Balfe i Samem Heughanem w rolach głównych.

seria-obca-okladki

AKTUALIZACJA, 21.11.2016: Diana Gabaldon poinformowała dzisiaj na swoim profilu na Facebooku, że dziewiąty tom „Obcej” nie ukaże się w 2017 roku, ponieważ „nie jest jeszcze ukończony”. W czerwcu na rynek trafi jednak nowa książka pt. „Seven stones to stand or fall”. Będzie to zbiór siedmiu nowel osadzonych w uniwersum „Obcej”.

[am]
fot. Poison Book Bookstore

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy