banner ad

Debiutantka Julia Łapińska wygrała konkurs Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną

18 maja 2020


Julia Łapińska została laureatką pierwszej edycji konkursu Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną. Jej debiutancką książkę „Czerwone jezioro” wyłoniono z blisko 500 zgłoszeń nadesłanych na adres oficyny. Autorka w ramach nagrody podpisze umowę wydawniczą z Agorą i otrzyma 10 tysięcy złotych na dokończenie projektu.

W styczniu Wydawnictwo Agora ogłosiło konkurs na powieść sensacyjną, skierowany zarówno do debiutantów, jak i do autorów z dorobkiem literackim. Aby wziąć w nim udział należało przysłać opis fabuły, minimum dwa gotowe rozdziały oraz konspekt całej książki. Do końca lutego jury w składzie: Paweł Goźliński – redaktor naczelny Wydawnictwa Agora i autor m.in. powieści „Akan”, Paweł Sajewicz – redaktor Wydawnictwa Agora i Karolina Macios – niezależna redaktorka i autorka thrillera psychologicznego „Czarne morze” otrzymali blisko pięćset tekstów.

„Wiele z nadesłanych prac operowało językiem powieści kryminalnej w sposób klasyczny. Szukaliśmy jednak czegoś wyjątkowego, co stanowiłoby nową jakość na rynku polskiej literatury sensacyjnej, który świetnie się rozwija, co można zauważyć w księgarniach. Znaleźliśmy taki tekst. Co interesujące, nie był to tekst tzw. 'wyjadacza’, kogoś kto od lat funkcjonuje na tym rynku, ale debiutantki. Bardzo mnie ucieszyło, że najlepszą propozycję przysłała młoda autorka, która dzięki konkursowi będzie miała szansę zadebiutować fantastyczną książką” – mówi Paweł Goźliński.

Nagrodzona książka nosi tytuł „Czerwone jezioro” a jej autorką jest Julia Łapińska, filozofka i reportażystka, absolwentka Instytutu Reportażu, publikująca m. in w tygodniku „Przegląd”, „Polityka” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest laureatką konkursów na opowiadania kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Redaktor Paweł Goźliński uzasadnia wybór jury w następujący sposób: „Zarówno na poziomie bohatera, jak i intrygi mamy do czynienia z niezwykłymi w tym gatunku rozwiązaniami literackimi. Nie jest to złamanie konwencji, ale jej rozszerzenie, pogłębienie i wydobycie wszystkiego, co najlepsze w tym rodzaju literatury jeśli chodzi o bohatera, intrygę, obserwacje społeczne i obyczajowe. Nie jest to prosty, ale fascynujący obraz rzeczywistości, a intryga trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Chciałoby się od razu zrobić i oglądać serial na podstawie 'Czerwonego jeziora’ Julii Łapińskiej. Zapamiętajcie to nazwisko”.

Ogłoszenie wyników miało miejsce w piątek 15 maja na facebookowym profilu Wydawnictwa Agora. Nagrodą w konkursie jest podpisanie umowy wydawniczej na publikację powieści oraz 10 000 złotych na dokończenie projektu.

[am]
źródło: Agora

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy