banner ad

Debiut Viet Thanh Nguyena nagrodzony Pulitzerem w kategorii beletrystyka

19 kwietnia 2016

Viet-Nguyen-laureatem-pulitzera
Debiutancka powieść Viet Thanh Nguyena, urodzonego w Wietnamie i mieszkającego w USA profesora uniwersyteckiego, zdobyła nagrodę Pulitzera w kategorii beletrystyka.

„The Sympathizer” (z ang. „Sympatyk”) to głęboko wstrząsająca i zapadająca w pamięć historia skonfliktowanego wewnętrznie człowieka, którego polityczne poglądy są sprzeczne z jego osobistą lojalnością. Akcja powieści zaczyna się w kwietniu 1975 roku w pogrążonym w chaosie Sajgonie. W swojej willi generał południowowietnamskiej armii pije whisky i wraz z zaufanym kapitanem sporządza listę tych, którzy razem z nimi mogą uciec z kraju na pokładzie ostatniego samolotu. Generał i jego kompani rozpoczynają nowe życie w Los Angeles, nie wiedząc, że jeden spośród nich potajemnie obserwuje i raportuje ich poczynania szefostwu Wietkongu. Tą osobą jest ów kapitan, syn ubogiej Wietnamki i Francuza, który zdobył wykształcenie w Ameryce i powrócił do rodzinnego kraju, aby walczyć po stronie komunistów. Viet Thanh Nguyen daje nam wejść w głąb umysłu tego podwójnego agenta, człowieka, który pod wpływem wzniosłych ideałów zdradza bliskich jemu ludzi.

Viet-Nguyen-laureatem-pulitzera2„The Sympathizer” to powieść szpiegowska i satyra polityczna z poruszającym wątkiem miłosnym, która traktuje o życiu pomiędzy dwoma światami. Zdaniem jurorów Pulitzera to „warstwowa historia imigrancka opowiedziana kpiącym, konfesyjnym stylem”.

Wiadomość o nagrodzie bardzo zaskoczyła autora. „Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przede mną podążali naprzód w wielkiej, wciąż toczącej się walce o sprawiedliwość społeczną, na rzecz pokoju, prawdziwej równości i reprezentowania wszystkich na każdym poziomie społeczeństwa” – napisał na swojej stronie Viet Thanh Nguyen. „Żaden pisarz mniejszościowy ani kolorowy nie może twierdzić, że on lub ona osiągnął wszystko wyłącznie dzięki własnym zasługom. Tak wiele zawdzięczamy zwykłym obywatelom i działaczom, którzy nas poprzedzili i którzy założyli podwaliny pod nasze indywidualne osiągnięcia, każdemu, kto miał szczęście być zapamiętanym, i tym wielu, którzy zostali zapomniani”.

Pulitzer to jedna z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawana równo od stu lat za osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i kompozycji muzycznej. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 10 tysięcy dolarów. W historii Pulitzera nagrody w dziedzinie beletrystyki dostali m.in. John Updike, William Faulkner, Harper Lee, Cormac McCarthy, Philip Roth, Anthony Doerr i Donna Tartt.

„The Sympathizer” jeszcze w tym roku ukaże się w polskim przekładzie. Powieść zakupiło na długo przed ogłoszeniem laureata Pulitzera wydawnictwo Akurat.

[am]
fot. Anna Min

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy