David Guterson zdobywcą Bad Sex Award 2011

6 grudnia 2011


Amerykański autor David Guterson dołączył we wtorek do Johna Updike?a, Toma Wolfa i innych literackich sław, zdobywając niechlubną Bad Sex Award.

Nagrodę przyznano Gutersonowi za scenę seksu w jego najnowszej książce ?Ed King?, będącej uwspółcześnioną wersją mitu o Edypie.

Autor znany na całym świecie z głośnej powieści ?Cedry pod śniegiem? skomentował werdykt w żartobliwym tonie: „Edyp tak właściwie wynalazł zły seks, więc nie jestem w najmniejszym stopniu zaskoczony.”

Wybór został ogłoszy na gali w londyńskim Naval and Military Club.

Scena cytowana przez sędziów odnosi się do tej części mitu, w której syn kocha się ze swoją matką. Po nocy zatracenia przychodzi interludium pod prysznicem, po czym opis kończy się następującym zdaniem: ?Potem się opłukali, wysuszyli, ubrali i poszli do drogiej restauracji na obiad.?

Na liście tegorocznych nominowanych, oprócz Gutersona, znaleźli się m.in. Stephen King, Haruki Murakami, James Frey i Lee Child.

Miesięcznik literacki ?The Literary Review? przyznaje Bad Sex Award od 1993 roku. W ten sposób chce zniechęcić pisarzy do powierzchownego, często pozbawionego smaku stosowania opisu seksualnego we współczesnej prozie.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy